Abunassar: Prinašam sporočilo upanja

Svet | 13.05.2011, 15:30 Petra Stopar

Ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres je sprejel direktorja Mednarodnega centra za posvetovanja iz Haife v Izraelu, Wadieja Abunassarja. V izraelskih, palestinskih in tujih medijih nastopa kot neodvisni komentator in odličen poznavalec razmer na Bližnjem Vzhodu. V sklopu obiska je na Mednarodnem inštitutu za bližnjevzhodne in balkanske študije predaval o trenutnem dogajanju v arabskem svetu. Za naš radio je povedal, da kljub težavam, ki pretresajo Bližnji vzhod, v Slovenijo prinaša sporočilo upanja.

„Vstaje, ki so zajele arabski svet, so priložnost za vso mednarodno skupnost“, pravi direktor Mednarodnega centra za posvetovanja iz Haife Wadie Abunassar. Ocenjuje namreč, da bo imela arabska pomlad v pozitivnem smislu učinek snežne kepe, ki se bo še širil, preko Irana in Afrike morda nekoč celo v Severno Korejo.

Abunassar, sicer pripadnik arabske krščanske skupnosti v Izraelu, je v predavanju z naslovom Bližnji vzhod: Arabska pomlad poudaril, da so vstaje v arabskem svetu na splošno izbruhnile predvsem zato, ker so so si ljudje želeli več svobode, boljše vladavine prava in pravičnejše delitve bogastva. Ljudje so bili siti režimov, ki so ves čas sprevračali pozornost na zunanje krize oz. sovražnike. Za naš radio je povedal: „Seveda so vse manjšine v arabskem svetu malce zaskrbljene zaradi teh dogodkov, saj se bojijo, da bo imelo to za njih negativne posledice. Še posebej v primerih, ko si zakon po svoje razlagajo radikalne skupine, ki pobijajo ljudi, čemur smo bili na primer priča v Iraku, Egiptu. Še posebej so zaskrbljene krščanske manjšine, kar pa ne pomeni, da hočejo kristjani diktaturo nazaj. Oni hočejo več svobode, vendar v prvi vrsti upajo, da jim bo prisluhnila mednarodna skupnost ter da bodo lokalno muslimansko prebivalstvo in drugi bolj strpni do manjšin.“

Na predavanju na inštitutu IFIMES je poudaril, da so vstaje plod dveh modelov vladanja. Na eni strani strani je model Libije in Sirije, kjer vladajoče družine nadzirajo tako varnost kot gospodarstvo, na drugi pa model Egipta in Tunizije, kjer družine niso nadzirale varnostnih služb. Prav zaradi navedenega je dogajanje v Libiji in Siriji bolj nasilno in bi lahko trajalo dlje časa.

Motivi zato, da je ljudstvo vstalo, se sicer razlikujejo od države do države in tako na primer ni mogoče primerjati Jemna in Egipta. Hkrati je vsem skupno to, da so vstaje sprožili sekularni pripadniki srednjega razreda in ne islamisti, politične stranke ali lobiji, je poudaril Abunassar.

Spregovoril je tudi o tem, kako arabsko pomlad dojemajo v Izraelu. Tam se o tem, kako to dogajanje dojeti, prepirajo, v javnosti pa vladajoča desnica govori o islamski grožnji in poudarja, da je treba vojsko pripraviti na vsakršne razmere. Poleg strahu pred islamisti se je v Izraelu pojavil tudi strah, da bi judovska država izgubila svojo edinstvenost, ko se je desetletja razglašala za edino demokracijo na Bližnjem vzhodu, kar se sedaj utegne spremeniti.

Wadie Abunassar je v petek obiskal predsednika Slovenske škofovske konference msgr. Antona Stresa, kjer naj bi se po njegovih besedah pogovarjal o poglobitvi sodelovanja med krščansko skupnostjo v Sloveniji in Izraelu. „Želeli bi si več sodelovanja, ko gre za romarje, da ob obisku Svete dežele ne bi le na zunaj obiskali svetih krajev, ampak tudi življenje znotraj njih, torej njihove prebivalce. Srečanja z ljudmi bi nam pomagala do boljšega sodelovanja za dobro obeh držav.“

Svet, Škofovska konferenca, Cerkev po svetu
Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj) Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj)

Darila iz Slovenije za papežev rojstni dan

Papež Frančišek pri vsakem srečanju z ljudmi, pa naj bodo romarji, posamezniki ali različne skupine od škofov do športnikov, prosi za molitveno podporo. Tako je bilo tudi ob njegovem včerajšnjem ...

Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

dr. Gabriel Kavčič (photo: STA) dr. Gabriel Kavčič (photo: STA)

S tem gremo v smer splošnega ukinjanja ugovora vesti

Farmacevti v lekarnah ne bodo mogli več uveljavljati ugovora vesti. Koalicijski poslanci so namreč podprli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. V SDS so sejo obstruirali, v NSi so bili ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...