Papež v rimskem Koloseju o skrivnosti Kristusove smrti na križu
Cerkev po svetu | 22.04.2011, 23:35
Na veliki petek zvečer je papež Benedikt XVI. v rimskem Koloseju vodil molitev križevega pota. V nagovoru ob sklepu je dejal, da nam križ govori o najbolj vzvišeni ljubezni Boga.
Papež je v začetku nagovora dejal, da smo to noč v veri spremljali Jezusa, ki je prehodil zadnjo in zelo bolečo pot zemeljskega življenja. „Poslušali smo vpitje množice, besede obsodbe, zasmehovanje vojakov, jok Device Marije in žena. Sedaj smo se utopili v molk te noči. V molk križa. V molk smrti. To je molk, ki v sebi nosi težno bolečine zavrnjenega človeka, to je teža greha,“ je dejal papež in dodal, da je to tudi teža zla.
Bog se je sklonil k nam in se spustil v globino teme našega življenja
„To noč smo ponovno v globini svojih src doživeli Jezusovo dramo, ki je bila obtežena z bolečino človekovega greha,“ je povedal in se vprašal: „Kaj ostaja pred našimi očmi? Ostaja križani! Križ, ki je postavljen na Golgoti. Križ, ki ne zaznamuje dokončnega poraza Njega, ki je prinesel luč, Njega, ki je govoril o moči odpuščanja in usmiljenja, ki je vabil k veri v neskončno ljubezen Boga do vsakega človeka.“
V Koloseju, kjer je križev pot spremljalo mnogo vernikov, je sveti oče spomnil tudi na to, da Jezus na veliki petek pred nami stoji kot mož bolečine, ki dobro pozna trpljenje. „Dobro poglejmo križanega človeka med nebom in zemljo, uzrimo ga s poglobljenim pogledom in odkrili bomo, da križ ni znamenje zmage smrti, greha in zla, ampak je svetlo znamenje ljubezni,“ je povedal papež.
„Bog se je sklonil k nam in se spustil v globino teme našega življenja, da bi nam podal roko in nas pritegnil k sebi. Križ nam govori o najbolj vzvišeni ljubezni Boga, ki nas vabi, da nocoj obnovimo svojo vero v močni ljubezni,“ dodaja papež in nas vabi, da naj verujemo, da je Bog v vseh trenutkih življenja sposoben premagati smrt, greh in zlo in nam je sposoben dati novo, vstalo življenje.
Razsvetli Gospod naše srce, da bomo lahko hodili za teboj po poti križa
„Iz smrti Božjega Sina na križu pogajanja kal novega življenja, kot zrno, ki umre v zemlji. V tej noči, ki je oborožena z molkom in upanjem odmeva vabilo Boga, ki nas vabi po besedah svetega Avguština: Verujete, prišli boste k meni in boste okusili pri moji mizi, da je res, da si nisem jaz pridržal okušati zla pri vaši mizi. Obljubil sem življenje kot predujem. Glejte vabim vas, da ste deležni mojega življenja, to je življenja, kjer nihče ne umre, življenje, ki je resnično srečno, blaženo, ki nudi hrano, ki ne razpade, hrano, ki je nikoli ne zmanjka in okrepča. Cilj kamor vas vabim je prijateljstvo z Očetom in Svetim duhom,“ je povedal papež, ki nas je ob sklepu vse povabil, da upremo svoj pogled na križanega Kristusa in ga prosimo v molitvi: „Razsvetli Gospod naše srce, da bomo lahko hodili za teboj po poti križa. Daj da bo v nas umrl stari človek, človek greha, zla. Naredi nas nove ljudi, naredi nas svete ljudi preoblikovane in poživljene od tvoje ljubezni.“
Ob sklepu križevega pota, ki so ga prenašale številne televizijske in radijske hiše je papež podelil vsem svoj blagoslov.
Kdo je napisal križev pot?
Papež je prvič v svojem šestletnem pontifikatu pripravo besedil za 14 postaj zaupal ženski. Razmišljanja je pripravila vrhovna predstojnica avguštinskih samostanov v Italiji s. Marija Rita Piccione. Ta je v pogovoru za Radio Vatikan poudarila, da je želela s svojimi meditacijami nagovoriti srca ljudi, da bi z odgovornostjo pogledali na dramatične razmere v svetu in se nanje odzvali s solidarnostjo.
Križ, ki NE zaznamuje dokončnEGA porazA Njega, ki je prinesel luč, Njega, ki je govoril o moči odpuščanja in usmiljenja, ki je vabil k veri v neskončno ljubezen Boga do vsakega človeka.