Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Patria (foto: www.patria.fi)
Patria

Bo Mors le prenovil pogodbo o patrijah?

Politika | 15.04.2011, 12:56 Petra Stopar

Vlada je pogodbo o nakupu osemkolesnikov Patria za zdaj pospravila nazaj v predal. Tako še ne gre v tožbo, s katero bi zahtevala ničnost pogodbe, s tem pa tudi ne tvega škode, ki bi jo morebitna tožba prinesla. S takšno odločitvijo vlade je zadovoljen nekdanji obrambni minister in predsednik DeSUS-a Karl Erjavec, ki sicer podpira stališče zdajšnje ministrice Ljubice Jelušič, da je najboljša rešitev reprogramiranje pogodbe.

Vlada bo od Patrie skušala kupiti manj oklepnikov za manj denarja, tožbo o razveljavitvi pogodbe o nakupu pa za zdaj pušča ob strani. Tako je obrambno ministrstvo pooblastila, naj medtem ko glede Patrie še tečejo odprti sodni postopki, poskuša doseči prenovo pogodbe. Predsednik vlade Borut Pahor: „Sprejeli smo odločitev, da se MORS-u naloži, da s partnerji ugotovi, ali bi lahko prišlo do takega reprograma – dogovora s Patrio, ki bi bil z našega narodnogospodarskega vidika sprejemljiv.“

Kot je po četrtkovi seji vlade opozoril pravosodni minister Aleš Zalar, v zvezi z nakupom osemkolesnikov že poteka en postopek, ki se ukvarja s tožbo za ničnost pogodbe. Šlo naj bi za neizbranega ponudnika na javnem razpisu za okepnike, Sistemsko tehniko. A tudi če bi vlada šla v tožbo, od tega ne bi nič dobili, meni Pahor in pojasnjuje, da bi bila pogodba nična takrat, ko bi prišlo do pravnomočne sodbe, ki bi pokazala, da je šlo pri nakupu za korupcijo. Zato je, kot pravi Zalar vlada sprejela stališče, „da izhaja pri vseh svojih ravnanjih in vseh svojih odločitvah iz stališča ničelne tolerance do korupcije, kar pomeni, da bo seveda s pravnimi sredstvi uveljavljala to načelo.“ Da to pomeni, da vlada ne bo popuščala, ko gre za sankcioniranje suma koruptivnih dejanj, pravi predsednik Zaresa Gregor Golobič.

O korupciji politični analitik Goran Novković poudarja, da bi bilo najbolj nevarno to, „da bi se zgodilo, da imamo sum korupcije, da korupcija ne bi bila dokazana, hkrati bi pa šli v nekatere postopke, ki bi – prvič – zmanjšali varnost naših vojakov, in drugič – kar je zelo pomembno – bi bila še blamaža, ker bi plačevali še odškodnine.“ A povsem jasno je, meni Novkovič, da gre ravno pri Patrijah kot nakupu za enega od elementov političnega obračunavanja. Smo v vakuumu nekega dogajanja, ki lahko povzroči veliko škode, dodaja: „S tega zornega kota povsem razumem, da vlada ne želi biti preveč agresivna, ampak želi taktično izpeljati zgodbo do konca. Bojim pa se, da bo to zelo, zelo dolgo trajalo.“

Ivan Črnkovič, direktor Rotisa, zastopnika Patrie v Sloveniji, je odločitev vlade, naj Mors preuči možnosti za reprogramiranje pogodbe, ocenil za "normalnega". Opozoril je, da je za ves razvit in pameten svet običajno, da se mednarodne pogodbe ne razdirajo kar tako, brez dokazov za kar koli slabega.

Politika
Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...