Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Do varnosti in zdravja pri delu imamo pravico

Slovenija | 28.04.2011, 12:38 Tanja Dominko

Danes je svetovni dan zdravja pri delu. Zveza društev varnostnih inženirjev Slovenije ob tem poudarja, da je zdravo in varno delovno mesto človekova pravica, dolžnost podjetja pa je, da jo zagotovi.

„Osnovna dolžnost delodajalcev je, da poskrbijo za varno in zdravo delovno mesto. Varnost in zdravje pri delu nista nagrada ali dodatek, ampak osnovni element dostojnega dela,“ je opozoril predsednik Zveze društev varnostnih inženirjev Slovenije Janez Fabijan.

Očitno pa je varnost na marsikaterem delovnem mestu še vedno precej vprašljiva. V letu 2009 je Slovenija uradno zabeležila 25 smrtnih žrtev zaradi delovnih nezgod. V lanskem letu je inšpektorat za delo raziskal 22 nezgod pri delu, ki so se končale s smrtjo. Lažjih nezgod pa je veliko. Lani so delodajalci prijavili več kot 12 tisoč nezgod na delovnem mestu. Med vodilnimi vzroki so padec z višine, stisnjenje, stik z elektriko, padec predmeta na delavca. Še vedno se pogosto dogajajo zaradi hitrega, površnega in nezanesljivega dela. Do tega verjetno ne bi prihajalo v tako veliki meri, če delavci ne bi bili prisiljeni delati hitreje, kot zmorejo, verjetno pa je med razlogi za nepazljivost tudi utrujenost zaradi prekomernega dela in prehitrega tempa.

Škodo zaradi neprimerne varnosti utrpijo tudi podjetja sama. Janez Fabijan je tako povedal, da škoda na državni ravni znaša od 1,8 do 2,5 odstotka BDP-ja, oz. „od 525 do 875 milijonov evrov na leto“. Po podatkih inšpektorata za delo, ki veljajo za leto 2010, je ta odstotek še višji, in sicer znaša 3,4 odstotka BDP.

Vse več depresij

V zadnjih letih pa je vse več tudi ljudi, ki zbolijo zaradi psihosomatskih težav, ki so posledica zaostrovanja razmer na delovnem mestu. Po besedah predstojnice kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa v Ljubljani Metode Dodič Fikfak so posledice so precej velike. „Predvsem opažamo v zadnjem času težje depresije, ki trajajo dlje kot v prejšnjih letih.“ Po njenih besedah se je povečalo tudi število samomorov.

Kako je sicer po svetu? Vsako leto umre zaradi delovne nezgode ali z delom povezanih bolezni več kot dva milijona delavcev, kar pomeni en delavec vsake štiri minute. Vsako leto se pri opravljanju dela poškoduje 270 milijonov delavcev, zaradi nezdravega delovnega okolja pa vsako leto zboli 160 milijonov delavcev po vsem svetu.

Slovenija, Svet
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...