Brezigarjeva: delo državnih tožilcev dobro, zakon bo slab
Slovenija | 20.04.2011, 16:11 Marta Jerebič
Generalna državna tožilka Barbara Brezigar je predsedniku državnega zbora Pavlu Gantarju izročila letno poročilo o tožilskem delu v letu 2010. Omenila je kadrovsko pomanjkanje v tožilskih vrstah, sicer pa se ji zdi nov zakon o državnem tožilstvu slab, ker birokratizira delo in ima nejasne določbe. To je njeno zadnje delovno poročilo na tem položaju, saj se njen mandat izteče v začetku maja.
V letu 2010 je bilo delo tožilcev uspešno
V poročilu dela tožilstva v preteklem letu je generalna državna tožilka Barbara Brezigar povedala, da so državni tožilci delo opravili dobro in da ni bilo zaostankov. Obseg dela je porasel za 16 odstotkov, pri čemer pa število tožilcev ostaja enako, in to kljub predlogom za nove razpise. Največ priliva dela ima skupina za pregon organiziranega kriminala. V zadnjih dveh letih je število takšnih zadev naraslo za 348 odstotkov.
Brezigarjeva je pojasnila, da je "tožilstvo v toliko dobri kondiciji, kot je lahko". Vsi tožilci se trudijo, da bi delo dobro opravljali. Težava pa je po njenem prepričanju v premajhnem številu tožilcev. Predsednik državnega zbora Pavel Gantar sicer delo tožilcev na področju preganjanja gospodarskega kriminala ocenjuje kot uspešno. Gantar je dejal, da je povečanje števila vloženih obtožnic pri gospodarskem kriminalu znamenje, da bo prišlo do razpleta pri nekaterih nepravilnih početjih v slovenskem gospodarstvu. Brezigarjevi se je zahvalil za opravljeno delo ter ji zaželel vse dobro na nadaljnji poti.
Novi zakon o tožilstvu je slab
Dala je tudi nekaj kritičnih pripomb na tožilsko reformo, ki je na dnevnem redu že v tem tednu. Največje pomanjkljivosti zakona so po njenem mnenju prevelika birokratizacija tožilstva, nepotrebno spreminjanje pristojnosti oddelka skupine tožilcev za pregon organiziranega kriminala, zmanjševanje pristojnosti generalnega državnega tožilca in vodij tožilstev. "Ko se na tako občutljivem področju spreminja zakonodaja, kar je včasih tudi potrebno, je treba k spremembi pristopiti po tehtnem premisleku in poslušati stroko" je sklenila Brezigarjeva. Na kritiko se je že odzval pravosodni minister Aleš Zalar, ki je zapisal, da se bo na podlagi tega zakona povečalo število tožilcev v okviru novega specializiranega tožilstva za pregon zahtevnih oblik gospodarskega in organiziranega kriminala s šest na enaindvajset. Pravosodno ministrstvo pričakuje, da bo celotni paket t.i. protitajkunske zakonodaje dobil široko politično podporo v državnem zboru.
Brezigarjevi se mandat izteče 4. maja, poslanci pa bodo o kandidatu za njenega naslednika Zvonku Fišerju razpravljali po prvomajskih praznikih.