Elektrarna Fukushima Daiichi 16. marec 2011
Fukušima: vse več kritik na račun upravljavca
| 28.03.2011, 15:14
Japonske oblasti se še vedno trudijo rešiti najhujšo jedrsko krizo na svetu v zadnjih 25 letih, potem ko sta jedrsko elektrarno v Fukušimi pred dobrima dvema tednoma poškodovala potres in cunami. Včeraj so morali evakuirati delavce v drugem reaktorju, saj je raven sevanja izjemno poskočila. Danes pa je Japonsko prizadel nov popotresni sunek z močjo 6,5 po Richterju.
Vlada kritična do upravljavca nuklearke
V drugem reaktorju japonske jedrske elektrarne Fukušima je prišlo do delnega taljenja reaktorske sredice, zato so v vodi v stavbi, kjer je turbina, namerili visoko radioaktivnost. Sevanje naj bi bilo večinoma omejeno na poslopje reaktorja, zdaj pa si prizadevajo preprečiti pronicanje radioaktivne vode v tla ali iztekanje v morje. Tokijska družba Tepco, ki upravlja nuklearko, je včeraj objavila napačen podatek, da se je radioaktivnost v vodi okoli drugega reaktorja zvišala kar za 10-milijonkrat. Prava vrednost naj bi normalno presegala za sto tisočkrat, napako pa omenjena tokijska družba pripisuje utrujenosti delavcev. Napačno informacijo japonska vlada ostro kritizira.
"Glede na to, da so meritve radioaktivnega sevanja edino sredstvo za zagotovitev varnosti v nuklearki, je tovrstna napaka absolutno nesprejemljiva," je dejal predstavnik japonske vlade Jukio Edano in TEPCO opozoril, da si take napake ne sme več privoščiti. Japonce pa je razburila tudi novica, da je tokijska družba več dni vedela za povečano stopnjo sevanja v vodi, ki je poplavila sobe s turbinami, kjer so se pred nekaj dnevi ponesrečili trije delavci.
Po enotedenskem molku je v petek javnost nagovoril japonski premier Naoto Kan, ki je razmere v nuklearki označil za kritične, opozoril na nestabilnost in vse državljane pozval k složnosti.
V morju preveč radioaktivnega joda
V morju ob obali Fukušime so že včeraj zaznali še višjo raven radioaktivnega joda, ta je bila od normalne višja za kar 1850-krat. Predstavnik japonske agencije za jedrsko varnost je pojasnil, da je za tako visoke vrednosti te snovi v vodi najverjetneje krivo puščanje v elektrarni. Radioaktivni jod pa naj ne bi ogrožal morskega življenja in ne predstavlja nevarnosti za zdravje.
V Tokiu in okolici so že prejšnji teden odsvetovali uporabo vode iz pip za pripravo hrane za dojenčke. Radioaktivno sevanje je prestrašilo tudi nosečnice v prestolnici, ki se čedalje bolj odločajo za rojevanje na zahodu države.
Nov popotresni sunek, na srečo brez žrtev
Severni del Japonske je ponoči stresel nov potresni sunek z močjo 6,1 stopnje po Richterjevi lestvici, epicenter potresa pa je bil 109 kilometrov vzhodno od mesta Sendaj. Oblasti so objavile opozorilo pred cunamiji, a naj valovi ne bi bili višji od pol metra, zato so opozorilo preklicali. O morebitni škodi in novih žrtvah ne poročajo.
Število žrtev potresa in cunamija je sicer že preseglo 10 tisoč. Še vedno pogrešajo 17 tisoč ljudi, okoli tri tisoč ljudi pa je ranjenih. V potresu in cunamiju je bilo popolnoma uničenih 18 tisoč hiš, skupna škoda katastrofe pa naj bi presegla 200 milijard evrov.
Ponekod se je povečala prodaja elektronskih merilcev radioaktivnega sevanja. Merilne naprave kupujejo v glavnem šoferji, ki dostavljajo hrano in ostale potrebščine v okolico nuklearke. Med kupci so tudi svojci prebivalcev Fukušime, ki naprave pošiljajo sorodnikom in prijateljem.
Fukušina tudi Zelenim v Nemčiji pomagala do zmage
Na deset tisoče protestnikov se je v soboto zgrnilo na ulice nemških mest in zahtevalo: „Nemške jedrske reaktorje je treba čim prej ustaviti!“ Nemška vlada je obratovanje reaktorjev v povprečju podaljšala za 12 let, zdaj pa sprejela trimesečni moratorij, med katerim bo sedem najstarejših reaktorjev ugasnjenih. Tako je po eni strani ustvarila vtis, da o varnosti domačih reaktorjev kljub podaljšanju ni prepričana, po drugi strani pa mnogi domnevajo,da je moratorij le predvolilna poteza v vsenemškem volilnem letu.
V Berlinu, Hamburgu, Kölnu in Münchnu se je v soboto zbralo kar četrt milijona ljudi, in to ravno pred volitvami v zveznih deželah Baden-Württemberg in Porenje-Pfalška. Protestniki so bili prepričani, da bodo politiki za svoje napake kaznovani na volitvah. In kot kaže bo vladavina krščanskih demokratov Angele Merkel v Baden-Württembergu po 58 letih izgubila oblast, deželnega premierja pa bodo prvič v zgodovini Nemčije lahko dobili Zeleni.