Chiara Lubich
VIDEO: Tretja obletnica smrti Chiare Lubich
Svet | 14.03.2011, 11:44
Po vsem svetu so z različnimi slovesnostmi obeležili tretjo obletnico odhoda „v Očetovo naročje“ ustanoviteljice Gibanja Fokolarov. V nekaterih mestih so ji posvetili ulice, šole, parke, v drugih pa so obhajali svete maše, ki so jih darovali škofje in kardinali. Spet drugje so pripravili prireditve in druge dogodke.
Osrednja slovesnost je potekala v Chiarinem rojstnem kraju Trentu, kjer so v soboto pripravili mednarodno ekumensko srečanje z naslovom: Chiara Lubich, karizma za edinost med kristjani. Chiara je namreč večkrat poudaril, da je edinost med kristjani nujna, če hočemo priti do edinosti vsega sveta.
Bodite družina
Pri tem naj povemo, da si je vedno prizadevala za dialog na vseh ravneh: znotraj katoliške Cerkve, z drugimi cerkvami, verstvi in tudi vsemi ljudmi dobre volje. Njena karizma je bila namreč uresničenje Jezusove oporoke: „Da bi bili vsi eno“. V nekem intervjuju je pred leti takole izrazila svojo duhovno dediščino: „Če bi morala zapustiti svojo dediščino, bi vsem zapustila Jezusa med nami. Ljubite se med seboj, kakor nas je Jezus ljubil, bodite pripravljeni umreti drug za drugega. Bodite družina. V tem je vse.“
Chiara si je vedno prizadevala za edinost celotnega človeštva. To pričujejo mnogi po vsem svetu, ki danes živijo „občestveno duhovnost“. Svojo željo za konec življenja pa je nekoč izrazila z besedami: „Prišel bom k tebi moj Bog z mojimi najbolj norimi sanjami: prinesti ti ves svet v rokah.“
Kratek življenjepis
Chiara Lubich se je rodila 22. januarja 1920 v Trentu v Severni Italiji. Med drugo svetovno vojno se je odločila, da se bo popolnoma posvetila Bogu. Tako se je z njeno posvetitvijo, 7. decembra 1943, začelo gibanje Fokolarov.
Čeprav je njena družina pobegnila v gore, se je Chiara odločila, da bo ostala v mestu in skupaj s prijateljicami pomagala žrtvam vojne. Povsod je prinašala edinost in bratstvo, kar je tudi postalo karizma vsega njenega življenja.
Leta 1991 se je v Braziliji srečala z velikimi socialnimi razlikami in revščino favel. Zato je ustanovila Občestveno gospodarstvo, ki temelji na solidarnosti z revnimi, saj jim podjetja namenijo tretjino svojega dobička. Na teh principih trenutno deluje 700 podjetij po vsem svetu. Sicer pa je bila prepričana, da lahko evangeljska miselnost preplavi vsa področja družbenega življenja. V gibanju se danes že kažejo sadovi te njene misli.
Chiara si je močno prizadevala tudi za medverski dialog. Tako je spregovorila 800 budističnim menihom na Tajskem, 3000 muslimanom v mošeji v Harlemu v New Yorku ter judovski skupnosti v Buenos Airesu.
Njena prizadevanja so opazili tudi v laičnem svetu. Prejela je namreč več častnih meščanstev in približno 20 častnih doktoratov univerz po vsem svetu: od teologije, do filozofije, od pedagogike do psihologije in komunikologije.
Chiara Lubich je umrla 14. marca leta 2008 v Rocca di papa blizu Rima. Danes Gibanje Fokolarov šteje več kot dva milijona članov v 182 državah sveta.