Pevci Folklornega društva Rožmarin Dolena
Prijatli zapojmo, naj pesem doni
Oddaje | 19.02.2011, 18:00
Oddaja iz cikla Pevci zapojte, godci zagod'te je prinesla utrinke s srečanja pevcev in godcev, ki so ga 5. februarja v Bolečki vasi pri Ptuju pripravili pevci Folklornega društva Rožmarin iz Dolene.
Folklorno društvo Rožmarin Dolena je lani praznovalo 30 let delovanja. Namen društva je ohranjati kulturno in etnološko dediščino Haloz in le-to prenašati na mlajše. Društvo združuje več sekcij; odraslo folklorno skupino, mlajšo in starejšo otroško folklorno skupino, etnografsko sekcijo, aktiv žena in pevce ljudskih pesmi. Hedvika Ostroško, Ivanka Kojc, Marija Bauman, Marija Srdinšek, Angela Kozelj, Franc Topolovec in Slavko Kmetec v starinskem večglasju že tri desetletja skrbijo in negujejo pristnost duhovnega izročila svojega kraja. Njihove, vsebinsko raznolike pesmi: pripovedne, nabožne, ljubezenske, vojaške, šaljive in obredne, govorijo o pevski dediščini odmaknjenih Haloz. Sušna leta, povodnje, slabe cestne povezave, pozno napeljane telefonske zveze pa še kaj, so zadržale korak razvoja teh krajev. Hkrati pa je tu še živ spomin na druženja ob raznih kmečkih opravilih in letnih praznikih, ki so v urbanem okolju že davno mrtve.
Pevci Folklornega društva Rožmarin Dolena so na prireditev ob kulturnem prazniku povabili 15 skupin iz sosednjih občin, pa tudi z Dolenjske. Pevci iz Dolene so se oglasili s pripovednim napevom o ptici, ki poje Mariji, šaljivo pesmijo in napevom, ki govori o tegobah, ki jih prinese vino. Vojaško pesem so v razpetem in počasnem tempu ter glasom »na iber« zapeli pevci Kopači iz Podlehnika. Napev, ki so ga peli pri mrliču, so zapele pevke Folklornega društva Lancova vas. V oddaji smo slišali še pevke Kulturnega društva Sela, sestre Kopinske iz Cirkulan, pevce Kulturnega društva in Društva upokojencev Hajdina, pevke Kulturnega društva Stoperce, pevce Folklornega društva Pobrežje, zakonca Katico in Rafka Svenška s Ptuja, godce Društva upokojencev Velika Nedelja. Sklenili pa so jo Fantje s Preske, ki so prepoznavni po izrazitem starodobnem fantovskem triglasju in stopničasti intonaciji.