Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Aprila 2010 je Ljudsko kuhinjo odprla Nadškofijska Karitas Maribor (foto: Nadškofijska Karitas Maribor)
Aprila 2010 je Ljudsko kuhinjo odprla Nadškofijska Karitas Maribor

Karitas in frančiškani za Ljudsko kuhinjo v Ljubljani

Cerkev na Slovenskem | 16.02.2011, 09:25 Petra Stopar

Slovenska Karitas bo v središču Ljubljane na Prešernovem trgu še dva ponedeljka zapored postavila stojnico, na kateri bo delila brezplačen topel obrok hrane. V ozadju te dejavnosti je predvsem prizadevanje za ustanovitev Ljudske kuhinje, ki bi bila – tako kot je v Mariboru – tudi v prestolnici.

Generalni tajnik Slovenske Karitas Imre Jerebic je vesel, da so z idejo o tem do Karitas prišli ustvarjalci ekipe za oddajo Dobro jutro na TV Slovenija. Sam sicer poudarja, da so sodelavci Karitas in frančiškani že pred 15 leti želeli odpreti Ljudsko kuhinjo, vendar ni bilo tehničnih pogojev. „Potreba pa je bila, da bi ljudem, ki jim po različnih koncih po Ljubljani 'talamo' sendviče, namesto tega dali dostojne tople obroke,“ se spominja Jerebic.

Ob stojnici je zanimivo opazovati, kdo vse pristopi in si zaželi tople malice, še opisuje generalni tajnik. „Od tiste boječnosti nekaterih starejših do sedaj že večje sproščenosti ravno te populacije starejših, ki gredo iz stanovanj, da bi nekje izkoristili svoj čas, in topli obrok jim zelo prav pride."

Osnovni problem, kako priti do Ljudske kuhinje, so prostori, poudarja Jerebic. „Gre za prostore, ki jih župan dolguje frančiškanom. Obljubljeno je bilo, da do teh zamenjav pride v roku pol leta in zdaj smo v tej fazi.“ Sicer pa na stojnici na Prešernovem trgu vsak ponedeljek v pol ure razdelijo več kot 70 obrokov, s čimer so zelo zadovoljni. „Vidimo, da topli obrok potrebujejo.“

Cerkev na Slovenskem, Sociala
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...