Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Pogovor z župani in direktorjem Urada za lokalno samoupravo in regionalni razvoj (foto: ARO)
Pogovor z župani in direktorjem Urada za lokalno samoupravo in regionalni razvoj

„Pogovor o“: Proces pokrajin mora naprej

Oddaje | 13.01.2011, 13:23 Petra Stopar

Nova ministrica za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Duša Trobec Bučan je ob imenovanju napovedala nadaljevanje dela svojega predhodnika na vseh področjih, tudi pri ustanavljanju pokrajin. Prepričana je, da se bo našel političen kompromis in si želi to nalogo izpeljati do konca mandata te vlade. Da pa se je ministrica v izrečenem prenaglila, so ocenili župani – gostje Pogovora o na našem radiu. Kljub temu so se skupaj s predstavnikom ministrstva strinjali, da se mora proces pokrajin vsekakor nadaljevati.

Direktor Urada za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Jure Meglič je o sprejemanju pokrajinske zakonodaje dejal, da bo treba počakati na političen moment, omenil pa je trenutno sprejemanje novega zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja, ki je razkril nekatere probleme občin: „Predvsem tudi na relacijah s t.i. regionalnimi razvojnimi agencijami, da skušamo ta gordijski vozel presekati, tako da se ta sistem oz. mreža regionalnih razvojnih agencij vzpostavi kot tisti servis, ki ga občine veliko bolj potrebujejo kot imajo danes izkoristka od tega.“ Na to težavo je opozoril npr. župan občine Ig Janez Cimperman. „Eno leto čakaš soglasje Agencije RS za okolje – za stavbno pravico, za most, pač naša občina je zelena, imamo veliko vodotokov – in seveda, brez soglasja Ministrstva za okolje ne gre. Ampak, eno leto je nesprejemljivo, prepričan sem, da če bi bile pokrajine, bi šlo to hitreje naprej.“

Tako kot on je tudi predsednik Skupnosti občin in župan Miklavža na Dravskem polju Leo Kremžar pesimističen glede ministričinega zagotovila o izpeljavi postopka do konca, sam pa poudarja, da so pokrajine vedno aktualne v predvolilnih obljubah: „Mi smo praktično v vseh mandatih (zadnjih dveh, treh) imeli pripravljeno tik pred tem, da se nekaj naredi, ampak celotna zgodba se potem ne nadaljuje v to, kaj bo država prenesla na pokrajine, kako bo to financirala, kaj bodo občine prenesle na pokrajine, kako se bomo tu srečali, ampak se sprevrže na to, koliko pokrajin bo, kje bodo, kdo bo bolj uspešen v lobiranju za svojo pokrajino, kje bodo sedeži, posledično kateri bodo pokrajinski šefi in tako naprej. Potem se tisto bistvo pokrajine izgubi.“

Da so pokrajine nujno potrebne, se strinja tudi brežiški župan Ivan Molan, in opozarja, da smo v času razvrednotenja občin: „Vidimo tudi aroganco, ki se dogaja, tudi do civilnih iniciativ. Tipičen primer je bil zbiranje podpisov za ohranjanje porodnišnice v Brežicah, Kranju in v drugih, kjer jih minister enostavno sploh ne želi več sprejeti, da bi se sploh pogovoril s civilnimi iniciativami, da ne govorimo o Trbovljah in marsikje. Skratka, imam občutek, da v tem trenutku nekako gledamo občine kot nekaj nepotrebnega, kot nekaj, kar ti dela samo težave, ne gledamo pa občin kot tistih, ki pomagajo v tej krizi.“

Odgovorom sogovornikov glede mnogih drugih tem s področja lokalne samouprave lahko prisluhnete v posnetku celotne oddaje levo zgoraj ali v ponovitvi v četrtek ob 23h.

Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...