Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Podelitev certifikatov FSC lastnikom zasebnih gozdov (foto: AŠ)
Podelitev certifikatov FSC lastnikom zasebnih gozdov

Certifikat Sveta za nadzor gozdov prvim trem zasebnim lastnikom gozdov

Kmetijstvo | 07.01.2011, 20:24 Petra Stopar

Na Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije je minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan podelil certifikat Sveta za nadzor gozdov prvim trem zasebnim lastnikom gozdov, in sicer: Nadškofiji Ljubljana, Hubertu Koslerju ter Cvetki in Juriju Rudežu.

Tako imenovani FSC certifikat zagotavlja, da se pri gospodarjenju z gozdovi upošteva tako naravovarstvene, kot tudi socialne in ekonomske kriterije.

Ideja certificiranja se je rodila, da bi zaščitili nebrzdano sečnjo v tropskih gozdovih. Kot prva je s tem začela neodvisna, nevladna in neprofitna organizacija Forest Stewardship Council oziroma Svet za nadzor gozdov. Ta promovira trajnostno gospodarjenje z gozdovi oziroma gospodarjenje, ki je okolju prijazno, družbeno koristno in gospodarno. Sistem certificiranja FSC podpirajo nekatere največje neodvisne okoljske organizacije, npr. WWF in Greenpeace ter Svetovna banka. Pomena tega certificiranja pa se zavedajo tudi na trgu in v industriji nekaterih največjih gospodarstev – v Veliki Britaniji, Nemčiji, na Nizozemskem.

Na pomembnost FSC certifikata je pred predajo certifikatov prvim zasebnikom opozorila tudi direktorica Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije Irena Šinko, ki je povedala: »S pridobitvijo FSC certifikata za državne gozdove leta 2007 je Sklad naredil prvi preboj pri razpoznavnosti slovenskih gozdnih proizvodov na mednarodnem trgu. FSC certifikat prinaša poleg ostalih koristi tudi danes nadvse pomembno prepoznavnost v

Irena Šinko
Irena Šinko © AŠ
javnosti. Logotip FSC je v Sloveniji še razmeroma malo poznan, vendar osveščeni kupci vedo, da je simbol povezan z ohranjanjem narave, to pa pri njih že lahko odloča o nakupu označenega izdelka. S takim nakupom javnost daje prednost tistim proizvajalcem, ki uporabljajo surovino iz kvalitetno gospodarjenih gozdov. Simbolno priznanje FSC certifikatu je dal tudi ameriški predsednik Obama, ki je vabila za svojo zaprisego natisnil na FSC certificiran papir.«

Cilj certificiranja gozdov je zagotoviti kupcem, da lesni proizvodi, ki jih kupujejo, izvirajo iz gozdov, s katerimi se gospodari po načelih trajnosti, večnamenskosti in sonaravnosti, pri čemer je verodostojnost certificiranja dosežena tako, da so standardi mednarodno uporabni in sprejemljivi tudi v državah z različnimi ekološkimi, kulturnimi in ekonomskimi razmerami. Pridobljen certifikat lastniku oziroma upravljavcu gozda zagotavlja tudi boljši položaj na trgu, saj ga načeloma zahtevajo skoraj vsa velika trgovska podjetja, ki v njem vidijo dokaz svoje okoljske osveščenosti in pripravljenosti nuditi kupcem izdelke iz ekološko neoporečne surovine.

Na pomembnost certificiranja pri vstopanju na trg pa je na podelitvi certifikatov opozoril tudi Minister za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano Dejan Židan: »Na Ministrstvu se zavedamo, da je kljub visokim standardom

Minister Dejan Židan
Minister Dejan Židan © AŠ
slovenskega gozdarstva, pridobitev vsaj enega od številnih certifikatov, kot dokazila trajnostnega gospodarjenja z gozdovi, v zadnjem desetletju postala nuja, saj certificiranje zagotavlja enakovreden položaja slovenskega lastnika gozdov in lesne industrije v mednarodni trgovini z lesom in predvsem lesnimi izdelki.« Minister Židan je na podelitvi certifikatov pohvalil tudi ravnanje z gozdovi pri nas: »Slovenska gozdarska stroka je v odnosu do gozda razvila visoke standarde, ki enakovredno vključujejo vse vidike gospodarjenja z gozdovi. Še posebno pa jo odlikuje zagotavljanje trajnosti, kar ji nenazadnje priznavajo številni tuji strokovnjaki. Tem visokim standardom sledi tudi celotni zakonodajni okvir s področja gozdarstva, za katerega smo odgovorni na Ministrstvu.«

Vendar je minister hkrati opozoril, da se moramo zavedati, da smo s pridobitvijo certifikata šele na začetku poti uspešnega gozdarstva in predelave lesa. »Za ustrezno izrabo in ovrednotenje gospodarske vloge gozda je nujno, da dosežemo izboljšanje dolgoročne konkurenčnosti ter povezovanje gozdarskega sektorja in slovenske lesne dejavnosti. Zaustaviti je treba negativni zaposlitveni trend v teh dejavnostih in omogočiti pogoje za zagotavljanje dohodka iz gozdov in nadaljnji razvoj kakovostnih izdelkov in storitev z visoko dodano vrednostjo.«

Kmetijstvo
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...