Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Nevarna zimska sečnja

| 13.12.2010, 13:43

V letošnji pozni jeseni spet bode v oči povečano število nesreč pri delu v gozdu, tudi tistih s smrtnim izidom. Po podatkih Zavoda za gozdove Slovenije, se je v letošnjem letu pri sečnji in spravilu lesa smrtno ponesrečilo 10 lastnikov gozdov.

Jurij Beguš, vodja oddelka za gozdno tehniko pri Zavodu za gozdove Slovenije opozarja, da tudi zadnji dve smrtni nesreči kažeta na nezadostno upoštevanje zakonitosti varne sečnje.

Kot rešitev predlaga predvsem razmislek o naši lastni usposobljenosti in izkušenosti za ta opravila. Pametno se je odločiti za dodatno izobraževanje in striktno upoštevanje pravil varnega dela pri sečnji in spravilu lesa iz gozda, v primeru premajhnih izkušenj pa je to nevarno delo boljše prepustiti profesionalcem.

Zimska sečnja prinaša še posebej zahtevne delovne razmere, omejeni smo pri varnem umikanju, prav tako pa ne smemo zapostavljati dodatnih nevarnosti (predvsem zdrsa), ki jih prinašajo mokra oziroma poledenela tla in snežna odeja. Posebej je potrebno biti previden pri poseku drevja, ki ga je snežna odeja podrla.

Volivci zavrnili zakon o delu na črno
Izobraževanje je pomembno za varno delo v gozdu © nn

Na Zavodu za gozdove Slovenije vse, ki se v teh razmerah odločajo za sečnjo opozarjajo, naj bodo skrajno previdni. Posebej pa ob zimski sečnji opozarjajo:

  • da je zaradi snega na drevju in deblu lahko spremenjeno težišče drevesa
  • da mraz povzroči krhkost debla, ki se lahko hitreje prekolje, še posebej pa je treba biti pozoren na krhkost vej, ki se zaradi tega hitreje zlomijo (delujejo kot ledene sveče)
  • zavedati se je potrebno, da je zmrznjen les je težje žagati
  • delo v mrazu je težje, saj so naše reakcije otežene
  • v snegu je premikanje in umikanje ob nevarnostih težje, zato si moramo dobro očistiti okolico drevesa in smer umika
  • v zimskih razmerah je teren, tudi če ni snega, spolzek in leden ter zaradi tega še bolj nevaren
  • posebno pozornost moramo posvetiti opremi - za klinjenje uporabljamo lesene ali aluminijaste kline, klini ne smejo biti preširoki
  • priporočljiva je motorna žaga z ogrevanim ročajem;
  • obutev naj omogočati dober oprijem;
  • poledenele ali zasnežene traktorske vlake zahtevajo še dodatno pazljivost pri spravilu lesa
  • veliko je polomljenega in obviselega drevja, kar predstavlja dodatno nevarnost
Strojna sečnja je zelo varna. Posnetek delovanja harvesterja v novembru 2009 na Pokljuki ob poseku drevja, ki so ga napadli podlubniki.
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.