Kristjani vse bolj množično iz nekaterih držav
Protikrščansko nasilje v svetu
Cerkev po svetu | 27.12.2010, 12:54 Marta Jerebič
Na včerajšnji praznik sv. Štefana, prvega krščanskega mučenca, smo se spomnili vseh preganjanih kristjanov po svetu. Papež Benedikt XVI. je pri opoldanskem nagovoru omenil atentat v katoliški cerkvi na Filipinih, napade na krščanske cerkve v Nigeriji in protikrščansko nasilje v Pakistanu.
Direktor agencije Asianews, p. Bernardo Cervellera, je v pogovoru za Radio Vatikan dejal, da je najbolj zaskrbljujoč položaj na Bližnjem vzhodu, predvsem Iraku, kjer vlada ne uspe zagotavljati varnosti kristjanov.
„Treba je poudariti, da imajo takšne razmere svoj izvor v Saudski Arabiji, kamor je na delo odšlo več milijonov kristjanov, ki pa nimajo možnosti, da se udeležijo svetih maš, da molijo ali zgradijo manjšo kapelo.“ Božič za kristjane v Iraku je sicer minil brez večjih incidentov. Slovesnosti pa so zaradi strahu pred napadi, kot je bil 31. oktobra, ko je umrlo 58 ljudi, potekale pod strogim varnostnim nadzorom.
P. Cervellera je še dejal, da so najbolj dramatične in boleče razmere za kristjane v Severni Koreji. „Za tamkajšnjo ideološko diktaturo je dovolj že to, da nekdo poseduje Sveto pismo, in je obsojen na smrt. Lahko bi rekli, da je Severna Koreja vrh ledene gore preganjanja kristjanov v komunističnem svetu. Za to državo pa bi uvrstil Kitajsko.“
Medtem se zaostrujejo razmere v Nigeriji, kjer je v mestu Jos v eksplozijah umrlo več kot 30 ljudi. Oblasti se bojijo, da se bo nasilje pred aprilskimi predsedniškimi volitvami še stopnjevalo, poleg papeža pa ga je že obsodil tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki-Moon. Pravzaprav tu ne gre za vprašanje vere. Mesto Jos namreč predstavlja mejo med večinsko muslimanskim severom in krščanskim jugom Nigerije, do spopadov med tema dvema skupinama pa prihaja, ker obe hočeta imeti nadzor nad rodovitno zemljo na tem območju. P. Cervellera ob vsem tem poudarja tudi vlogo medijev, ki morajo obsoditi vsakršno nasilje, saj se na Zahodu pogosto dogaja, da prevlada trgovski interes.