Štefan IskraŠtefan Iskra
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Ikona Kristusa Rešenika (foto: CTV)
Ikona Kristusa Rešenika

VIDEO: Nad lesne črve v ikonah z radioaktivnim obsevanjem

Cerkev po svetu | 15.12.2010, 21:41 Marta Jerebič

Znanstveniki so razvili radioaktivno metodo, ki bi dragocene verske predmete lahko rešila pred nadležnim mrčesom, bakterijami in plesnijo. Muzeji in cerkve v vzhodni Evropi že uvajajo to metodo, ki uničuje lesne črve brez škodljivih razpršilcev.

Ta župnik pravi, da posega po radioaktivnih tehnikah, da bi ikone rešil pred škodljivci, ki lahko naredijo velike luknje.

Župnik Ioan v Izvaorele v Romuniji: »Ker so ikone debeli predmeti, vbrizgana raztopina ni prodrla dovolj globoko in ni bilo nobenega učinka. Zato sem moral najti boljšo rešitev.«

Tehnika čiščenja z radioaktivnim obsevanjem se izvaja v 6 metrov globokem bazenu v centru za radioaktivno obdelavo v Bukarešti. Radioaktivni vir oddaja močne gama žarke, ki uničijo mrčes, bakterije in gobe.

Valentin Moise, center za radioaktivno obdelavo IRASM v Bukarešti: »Eden glavnih načinov uporabe radioaktivne obdelave je sterilizacija, v širšem pomenu pa lahko z radioaktivnim obsevanjem uničimo katerokoli bakterijo, plesen ali druge biološke organizme.«

Za radioaktivno metodo se je ob navalu nezaželenih gostov odločil tudi muzej Aman v Bukarešti.

Rodica Antonescu, vodja konzervatorskega oddelka mestnega muzeja v Bukarešti: »Vsaka druga metoda bi bila veliko dražja in nimamo možnosti, da bi razpolagali s posebno opremo. Poleg tega bi bilo tudi veliko bolj nevarno za naše zdravje.«

Ko umetnine, ki so bile obdelane z radioaktivno metodo, niso več kontaminirane, jih skrbno restavrirajo z gotovostjo, da se škodljivi organizmi ne bodo več vrnili.

 

 

Cerkev po svetu
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...