V širjenju zaupanja poromajmo na Nizozemsko!
Cerkev na Slovenskem | 16.12.2010, 19:00
Tako že vzklika okrog 300 mladih, ki bodo letos poromali v Rotterdam na tradicionalno evropsko novoletno srečanje mladih, ki ga pripravljajo bratje iz Taizeja. Podrobnosti o pripravah, programu in pričakovanjih so nam razkrili sogovorniki Ana Tulipan, Tine Skok, Matevž Bolta, Gregor Kunej in v telefonskem pogovoru tudi dekle, ki študira na Nizozemskem, Mojca Čušin. Gostili smo jih v Dijaški oddaji.
Tine Skok
Duh Taizeja je v zadnjih letih pri nas zelo prisoten, še najbolj se je to čutilo v Mariboru na taizejskem srečanju slovenske mladine, kjer mladi svoje vere morda niso toliko kazali navzven, kot jo utrjevali v svojih srcih. Prevzete in polne hvaležnosti so bile tudi družine, ki so v Mariboru gostile mlade udeležence. Družine so v en glas zatrjevale, da je v mladih še toliko dobrega.
Mladi gredo tudi v Rotterdam iskat predvsem izkušnjo žive vere. Znova graditi zaupanje med različnimi, nepoznanimi ljudmi, odkrivati nove kulture, različne vere. Kristjanov je v Rotterdamu malo, zato pa je toliko več priložnosti za spoznavanje drugega in drugih. Srečanje je vedno znova priložnost za premoščanje predsodkov, kar je gotovo velik izziv. Pomembno je tudi druženje med mladimi, med več tisočimi navezovati nova poznanstva in širiti mrežo zaupanja na zemlji.
Ana Tulipan
Na tovrstna srečanja gre Ana brez velikih pričakovanj. Prepusti se toku dogajanja. Pri tem pa sproti odkriva drobne radosti in lepe trenutke. Ko se prepustiš, je prepričana Ana, vse pade na pravo mesto. Na romanju znova odkrije stik s seboj in z Bogom. Prva dva dneva sta seveda povezana z veliko skrbmi, pravi Ana, kot glavna koordinatorica si oddahne šele, ko so mladi varno nastanjeni po družinah.
Mojca Čušin
V Dijaški oddaji smo se povezali tudi s študentko Mojco, ki na Nizozemskem študira. Uči se njihovega jezika in kulture. Nizozemska je dežela kolesarskih poti, kar je Mojci zelo všeč. Prav tako je navdušena nad širino kulturnega mišljenja in raznovrstnostjo, čeprav, kot pravi, to ne prinaša vedno le prednosti. Zgovoren je primer odnosa med študenti in profesorji, med seboj se namreč tikajo, kar sicer vnese določeno mero sproščenosti, ne pa vedno tudi spoštovanja. Glede študija pa Mojca pravi, da je dela s študijem več kot v Sloveniji, urnik je bolj natrpan. Pri novoletnem srečanju pa sodeluje kot prostovoljka in je bratom iz Taizeja že pomagala pri urejanju prostorov, kjer bodo nastanjeni v času romanja.
Matevž Bolta
Romanja so velika priložnost za sprejemanje. Dobesedno so romanja zaupanja. Greš v velika mesta,
kjer je veliko ljudi, vsak gre svojo pot, kljub množici pa se nikoli ne počutiš samega. Počutiš se sprejetega in kot na domačem vrtu, pravi Matevž. Taizejski duh in način mišljenje dajeta vsakomur tisto, kar potrebuje. Med mladimi se vse bolj prebuja potreba po drugačnem načinu praznovanja, saj ognjemet je v vsakem velikem mestu, tudi družba in veselje. Z razliko, da se ob Taizejskem srečanju mladi lahko tudi zazrejo vase, učijo se strpnosti in prilagajanja. Včasih je dobro narediti tri ovinke več do cilja, stopiti korak nazaj in potrpežljivo čakati. Tudi to je nauk, ki ga dobijo mladi na Taizejskih srečanjih.
Gregor Kunej
Življenje med drugim prinaša tudi veliko negotovosti. Taizejska srečanja, romanja Zaupanja na zemlji, so zato tudi velika priložnost za odprto sprejemanje te negotovosti. Naučimo se zaupati Bogu in s tem postanemo odprti za Njegova znamenja. Sad taizejskih srečanj je zelo konkreten, mladi si podelijo izkušnje in se medsebojno podpirajo v molitvi in pesmi.
Podrobnosti pa slišite v „Dijaški oddaji“, posnetke oddaj najdete v audio arhivu.