Slovenija - država nepopolne demokracije
Slovenija | 18.12.2010, 10:19
Raziskava Economist Intelligence Unit o demokratičnosti držav je pokazala, da so Slovenija, Francija, Italija in Grčija padle v kategorijo nepopolne demokracije.
Slovenija je padla za dve mesti in je uvrščena na 32. mesto med 167 državami. Na svetovnem indeksu demokracije je letos najvišje uvrščena Norveška.
„Samo v zadnjih dveh letih je država padal za dvajset mest na gospodarskem področju, stopnja korupcije se ni v ničemer zmanjšala, gospodarski kriminal se je močno povečal, svoboda medijske krajine se je zatesnila in smo padli za 16 mest in nenazadnje raziskava Economist Intelligence Unita nas uvršča v države nepopolne demokracije,“ je za radio Ognjišče dejal nekdanji minister za kulturo Vasko Simoniti in poudaril, da je stanje alarmantno.
Ocenjevalci analitičnega oddelka založniške skupine The Economist, Economist Intelligence Unit, so dobro oceno namenili slovenskemu volilnemu procesu in stanju političnega pluralizma, in sicer 9,58 od najvišje ocene 10. Slabšo oceno pa je Slovenija dobila pri državljanskih svoboščinah (8,82), funkcioniranju vlade (7,14) in državljanski politični participaciji (6,67). Najbolj kritična pa naj bi bila ocena slovenske politične kulture (6,25).
Na lestvici demokratičnosti se je najbolje odrezala Norveška, ki ima najboljši možni volilni sistem, najvišjo politično participacijo in najbolj varovane državljanske svoboščine. Popolnosti pa ne dosega pri funkcioniranju vlade in politični kulturi.
Analitiki so tokrat 26 držav sveta uvrstili v skupino popolnih demokracij, 53 držav pa med nepopolne demokracije. Leta 2008 je bila Slovenija edina nekdanja socialistična država, uvrščena med popolne demokracije, a je iz te skupine letos izpadla. Slovenska povprečna ocena leta 2008 je bila 7,96, letošnja pa je 7,69. Norveški sledijo Islandija, Danska, Švedska, Nova Zelandija in Avstralija.