Možina: Gre za kadrovske čistke na RTV-ju
Slovenija | 10.12.2010, 19:59
Opolnoči bo nastopil molk pred referendumom o zakonu o RTV Slovenija. Za mnenje o novem zakonu smo vprašali nekdanjega direktorja Televizije Slovenija, novinarja Jožeta Možino. Prepričan je, da je referendum najvišja oblika, pri kateri lahko ljudje odločajo in v primeru referenduma o RTV-ju gre tudi za denar vseh, ki plačujejo RTV-naročnino. „Gre za vaš denar,“ je dejal Možina.
Nekdanji direktor Televizije Slovenija je prepričan, da nov zakon RTV spušča v nevarna razmerja. „Izpostavlja ga večji politizaciji, izpostavlja ga tudi komercializaciji in pa tudi razprodaji za privatne kapitalske interese. So veliki gospodje, ki trkajo na vrata in poskušajo denar, ki ga je na RTV-ju relativno dovolj, izkoriščati za svoje privatne interese.“
Možina je prepričan, da je RTV po obstoječem zakonu in pod prejšnjim vodstvom, ko je bil direktor Anton Guzej posloval pozitivno in ni bil v breme državi. „Sedanji zakon to pozitivno stanje anulira in poskuša uvesti petčlansko upravo, ki ima kolektivno odgovornost - to spominja na socializem in komunizem - se pravi vsi bodo odgovorni in hkrati nobeden. Hkrati bo ta petčlanska uprava z razliko do sedanje uprave, ki je prejemala popolnoma normalne plače, upravičena do zelo visokih nagrad.“
Nekdanji direktor nacionalne televizije ima pomislek tudi o noveliranju pogodb po statusnem preoblikovanju javne RTV. „Ker pa vemo, da gre tukaj za tranzicijsko levico, ki je vedno v zgodovini pokazala neslutene apetite po obvladovanju medijev, si lahko predstavljamo, da gre tudi za kadrovske čistke na RTV-ju. Ta zakon temu odpira vrata.“
Možina je tudi zavrnil trditve, da zakon omogoča razvoj RTV-ja. „V bistvenih točkah zelo zakomplicira razvoj hiše, saj je treba vse odločitve za prenovitve programov, za prilagoditve novim razmeram, ki so praktično dnevno, verificirati v nešteto organih in postopkih, kar pomeni, da bodo konkurenčne televizije vedno v veliki prednosti,“ je prepričan Možina.
Ob tem še dodaja, da ta zakon pomeni destabilizacijo in butični RTV, ki naj bi proizvajal kulturno-umetniške programe po okusu sedanje politične večine, medtem, ko naj bi bili informativni programi in tisto kar oblikuje javno mnenje prepuščeni usihanju in POP TV-ju, ki ga ta politična opcija obvladuje, meni Možina.