Kršinar, Glüks in Vasle o zakonu o RTVS
Slovenija | 04.12.2010, 14:38
Prihodnjo nedeljo, 12. decembra, bomo imeli znova priložnost, da na referendumu izrazimo svojo voljo, tokrat o zakonu o RTV Slovenija. Vlada ga je sprejela 20. oktobra letos, v delu strokovne javnosti pa je naletel na vrsto kritik. Kot pravijo v Združenju novinarjev in publicistov, gre za politični zakon, ki želi javno RTV podrediti političnim interesom.
Kdo bo član v programskem svetu?
Predsednik združenja novinarjev in publicistov Igor Kršinar poudarja, da je zakon problematičen iz več razlogov- eden je ta, da bi uprava po novem lahko dobivala nagrado v primeru dobičkov, če bi imela izgubo, pa bi to krili vsi, ki plačujejo RTV naročnino. Drug problem je v tem, da ne vemo, ali bo javna RTV po novem javni zavod ali gospodarska družba, te forme namreč doslej še nismo imeli. Problematična je tudi sestava programskega sveta. „Tudi sestava programskega sveta je tudi taka, da ne vemo, kdo bo pravzaprav odločal. Mi vsi plačujemo naročnino, namesto nas pa bo odločala neka ozka skupina ljudi civilne družbe, v kateri se skrivajo razni Janezi Kocjančiči.“
Najbolj zaskrbljujoče so pa okoliščene, v katerih je ta zakon nastal. Kršinar pojasnjuje: „Najbrž se spomnite izjave Andreja Magajne, ki jo izstopil iz poslanske skupine SD, ki je povedal, da bodo po uveljavitvi novega zakona počistili z nekaterimi novinarji - omenjala sta se Jože Možina in Rosvita Pesek. Meni se zdi to zelo problematično, da se govori o teh menjavah!“
Zakon službi zasebnim interesom
Članom upravnega sveta tega združenja Nenad Glücks meni, da se v novem zakonu o RTV skrivajo zasebni interesi družbe PRO PLUS, lastnice POP TV, „v kateri že zdaj povsem jasno govorijo, da če bi določili, da oglaševanje na nacionalni tv in radiu ni dovoljeno, bi oglaševalski kolač razdelili med druge medije, predvsem sebi“. Kot je poudaril, se v novem zakonu uvaja večja komercializacija RTV, ker bosta uprava in nadzorni svet lahko dobivali nagrade iz dobička na trgu, kar pomeni, da bo po novem delovanje zavoda bolj usmerjeno v poslovno uspešnost, kar pa ni bistvo javne RTV. „Da so te skrbi upravičene, dokazuje to, da je ministrica Majda Širca pri snovanju tega zakona k sodelovanju povabila predstavnika PRO PLUSa, predstavnika javne RTV pa ne,“ poudarja Glücks.
Verski program?
Problematično je tudi to, da novi zakon ne zagotavlja, da bi imeli slovenski verniki še naprej možnost gledati oddaje, kot so Obzorja duha, Sveto in svet in podobno. V programskem svetu bo namreč sedel le en predstavnik verske skupnosti, ki ne bo nujno predstavnik Katoliške cerkve. Imenoval ga bo namreč predsednik države, in če sodimo po njegovih dosedanjih odločitvah, smo lahko še dodatni v dvomih.
Laž dobiva domovinsko pravico na RTV
Predsednik združenja novinarjev in publicistov na RTV Vinko Vasle pravi, da je novi zakon o RTV samo vrh ledene gore po moralnem razkroju, ki smo mu priča v času sedanje vlade. Kot pravi, so zakon sprejeli zato, da „bo laž dobila domovinsko pravico tudi na Televiziji Slovenija in ji ne bo zoperstavljena nobena resnica; zato da bo RTV Slovenija prikazovala katastrofalne razmere v Sloveniji kot neresnice in zato, da novinarji ne bodo po nepotrebnem vznemirjali javnosti.“ Ob teh dejstvih je Vasle prepričan, da je treba ta zakon zavrniti in na referendumu glasovati proti.
Kot je dodal, je si hoče ta vlada popolnoma podrediti javno RTV, tisto, za katero plačujemo vsi RTV prispevek in imamo tudi vsi pravico do svobodne besede in do resnice.