VIDEO: Umetniki za karitas 2010
| 16.11.2010, 15:09
Že šestnajst let se na Sinjem vrhu nad Ajdovščino, konec poletja zbirajo umetniki. To ne bi bilo nič posebnega, če ne bi šlo za likovno kolonijo, ki jo pripravlja Karitas. Takrat si desnici podata umetnost in dobrota. Umetniki na eni strani, ki preživijo del svojega ustvarjalnega časa na tem čarobnem končku Slovenske zemlje, odkoder sega pogled od Alp do morja, in dobrota, ki jo predstavlja organizacija v okviru Katoliške cerkve in se ukvarja z dobrodelnostjo na vseh področjih.
Ko slišim besedo Karitas, se mi nehote v mislih pojavijo stare obleke, vonj po sivki, kartoni s hrano in morda prostovoljci, ki revnim plačujejo položnice, skrbijo za kurjavo in podobno. Ideja likovne kolonije za Karitas, toliko odstopa od preprostih miselnih predstav, da nehote postanemo pozorni. Pozorni na umetnike in Karitas. Namen gotovo loči to likovno kolonijo od ostalih, ki jih je v tem času veliko. Ne gre za ustvarjanje likovnega fonda organizatorja, ali opremo prostorov, tudi ne gre za kasnejšo licitacijo od katere bi umetniku kaj kanilo v mošnjiček. Gre za čisto dobroto! Odpoved sebi in svojemu delu, za pomoč pri blažitvi stiske drugega. Kot tisti, ki se je odzval klicu na pomoč, je umetnik gotovo dober človek.
»Sinji vrh mi sprašuje vest,« je ena izmed misli umetnika, ki se vsako leto vrača na Sinji vrh. Sprašuje pa jo tudi vsem nam, ki na razstavah umetniških del nastalih na likovni koloniji Umetniki za Karitas, v različnih slovenskih galerijah, občudujemo bogastvo, ki ga ponuja človekova ustvarjalnost. Tukaj že lahko govorimo o trikotniku dobrote, ki ga poleg UMETNIKA in KARITAS tvori še DOBROTNIK, ki delo v humanitarni namen odkupi. Krog se tako sklene.
In v soboto 20. novembra zvečer bodo na dvorcu Zemono pri Vipavi odprli 16. prodajno razstavo likovnih del, ki so tam nastala. Tokrat je kolonija potekala pod naslovom »Nosíte bremena drug drugemu« (Gal 6,2). Izkupiček od prodanih del je namenjen družinam v stiski in ni potrebno preveč poudarjati, da je stisk veliko, le okoli sebe je treba pogledati.
Letos so na Sinjem vrhu ustvarjali: Abdulwahab AIAwahdi, Gordana Gašperin, Vlasta Arzenšek Gottstein, Tamara Burmicky, Metka Erzar, Rado Jerič, Janez Kovačič, Matej Metlikovič, Gregor Pratneker, Marjan Skumavc, Karen Soklič, s. Aleša Stritar in Adriano Velussi. Častna gosta kolonije sta bila zakonca Maša Bersan Mašuk in Nikolaj Mašukov. Pridružilo se jim je še 7 strokovnih sodelavcev in ob dnevu odprtih vrat še drugih 79 darovalcev. Tako je nastalo 180 likovnih del, katerih ocenjena vrednost presega 60.000 EUR. Zdaj jih je potrebno le še prodati…