Svetovni dan otroka
Slovenija | 20.11.2010, 12:33
20. novembra, obeležujemo Svetovni dan otroka. Generalna skupščina Združenih narodov je pred enaindvajsetimi leti na današnji dan sprejela Konvencijo o otrokovih pravicah, prvi univerzalni zakonik o pravicah otrok.
Živimo v svetu in času, ki ustvarjata velike razlike. Med bogatimi in revnimi, med tistimi, ki so deležni spoštovanja različni pravic in tistimi, ki pravic nimajo. Kako pomemben dokument je Konvencija o otrokovih pravicah, priča dejstvo, da je 20. novembra 1989 podpisan list papirja postal prva pravno zavezujoča mednarodna konvencija za uresničevanje pravic v korist vseh otrok. Predstavlja enega največjih zgodovinskih mejnikov v prizadevanjih, da bi ustvarili svet po meri otrok. Dokument so ratificirale skoraj vse države. Podpisa nista dali le ZDA in Somalija.
Od sprejetja pomembnega dokumenta je torej minilo debelih dvajset let, pa še vedno predstavlja le osnovno podlago mnogim prizadevanjem in konkretnim pobudam, ki skušajo vzpodbujati, opozarjati in krepiti zavest o nujnih spremembah. Nujno je namreč ukrepati zdaj in zmanjšati število otrok, štejemo jih v stotinah milijonov, ki še vedno živijo na ulici. Veliko preveč je tistih, ki so za preživetje prisiljeni delati ali pa se z orožjem v rokah bojujejo v različnih konfliktih po svetu. Na desetine milijonov otrok umre zaradi bolezni, ki se jih da preprečiti, v milijonih štejejo otroke, ki osirotijo zaradi aidsa, države pa trpljenje teh otrok po večini zanemarjajo.
Na stiske otrok opozarjajo tudi slovenske organizacije. V današnji Sobotni iskrici je o dobrodelni akciji spregovorila generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije Majda Štruc: „Ko smo v četrtek na okrogli mizi govorili o novih pogledih na revščino, so vsi strokovnjaki razmišljali, da razlike med otroki v Sloveniji postajajo tolikšne in tako boleče, da lahko govorimo celo o neizpolnjevanju Konvencije o otrokovih pravicah. Pozna se pri izobraževanju, prostočasni dejavnosti, pri vsem, kar otroka oblikuje v zdravo osebnost. Vsi bomo morali temu problemu posvetiti več pozornosti. Tudi odgovorni v šolah.“
O akciji „Tudi otroci pomagamo“, pa je spregovoril direktor ljubljanskega City Parka: „Glede na to, kaj vse beremo in vidimo, spoznavamo, da je med nami veliko staršev, ki otrokom ne morejo nuditi nujnega. Z akcijo bi vsaj nekaterim radi pomagali. Prav je, da otroke, ki nimajo gmotnih težav, navadimo, da mislijo tudi na druge, da donirajo, da „dajo nekaj od sebe“.“
Slovenski Unicef opozarja, da ob kršenju pravic otrok iz držav v razvoju, ne smemo pozabiti na ogrožen razvoj otrok v industrijsko razvitih državah. Pot do sveta po meri otrok je torej še dolga, se zdi.