VIDEO: Zagotoviti bolj človeško in enakopravno zdravstveno varstvo
Cerkev po svetu | 20.11.2010, 10:00 Marta Jerebič
Papeški svet za pastoralo zdravstvenih delavcev je te dni razpravljal o tem, kako zagotoviti bolj človeško in enakopravno zdravstveno varstvo. Razlike pri dostopu do zdravstvenega varstva ali zdravstvene tehnologije po posameznih državah je obravnavalo 750 strokovnjakov iz 65 držav.
Čeprav je dostop do zdravstva pravica že od leta 1948, torej 62 let, to še vedno ni stvarnost za vse.
Predsednik Papeškega sveta za pastoralo zdravstvenih delavcev, nadškof Zygmunt Zimowski: „V naslovu te konference sta dve zelo pomembni besedi: enakopraven in človeški. Ko govorimo o zdravstvu, ne govorimo le o strukturah, ampak tudi o človeku. Še vedno obstajajo velike neenakosti med ljudmi.“
Profesor za bioetiko na rimski akademiji Alfonsiana, p. Maurizio Faggioni: „Prizadevati si moramo za pravičnost, ki spoštuje človeške vrednote, zlasti dostojanstvo. Ni resničnega napredka brez globokega spoštovanja človeškega življenja.“
Strokovnjaki so govorili o pomembnosti človeškega obravnavanja pacientov, kar velja za osnovo medicine. Razmišljali so tudi o tem, kako preprečiti specializacijo zdravnikov in rabo tehnologije, ki pacienta spreminja v predmet.
P. Maurizio Faggioni: „Zdravje je vrednost osebe in telesnega zdravja ni mogoče ločevati od duševne blaginje posameznika. Tehnologija in medicina ne moreta dati vseh odgovorov. Zavedajte se, da gre vedno za ljudi, ki imajo svoje življenje, upanja in strahove.“
Udeleženci so se zavzeli za spodbujanje zdravstvenega varstva, ki v središče postavlja posameznika in dopušča splošen dostop do zdravnika.