Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Drago Jančar (foto: Wikipedia)
Drago Jančar | (foto: Wikipedia)

Jančar: Ljudje te dežele niso več gluhi samo za literaturo, ampak tudi slepi za svet okrog sebe

Slovenija | 16.11.2010, 17:12

Na Fakulteti za poslovne vede, ki deluje v sklopu Katoliškega inštituta, je danes predaval akademik Drago Jančar. V predavanju se je osredotočil na literaturo in družbeni angažma v gluhem času. Ob tem je omenil komunizem, ki je najbolj vplival na pisateljevo in sploh človekovo izražanje.

„Ko materialistična ideologija ni bila sposobna odgovarjati na globlje življenjske in bivanjske izzive, čeprav je bilo velikokrat to vprašanje postavljeno zgolj provokativno, še večkrat pa do retoričnosti izpraznjeno v tematskih naslovih raznih pisateljskih srečanj in simpozijev, je bil v njem tudi naboj po drugačnem, predvsem svobodnejšem družbenem ozračju,“ je bil jasen Jančar. Glede „gluhosti“ je poudaril: „Odgovor je enostaven. Imamo razločen občutek, da znova živimo v nekem ubožnem času. To ni samo vprašanje o literaturi, ampak tudi o družbi - globalni, evropski, slovenski.“ Vprašanje, ki si ga mora po besedah Jančarja zastaviti ne samo pisatelj, ampak vsak izmed nas, je: Ali pomeni, da nove generacije pisateljev s svojo apolitičnostjo in umikanjem v privatno distanco, s svojo brezbrižnostjo do družbenih problemov, omogočajo vzpon takšne ali drugačne oblike novega totalnega obvladovanja evropskih družb tudi v Sloveniji? „Če ne drugega, terja od nas premislek o stari dilemi, s katero se je ukvarjala cela generacija pisateljev v Evropi in pri nas, generacija, od katere ostajam eden poslednjih in pri svojih letih morda najmlajši pripadnik. Iz same narave literature je med nami, ki smo živeli v diktaturi, rasla želja po svobodi, tudi družbeni. Čeprav sem bil sam prepričan, da obstaja ločnica med umestnostjo in angažmajem, sem pozneje najbrž tudi zaradi izkušnje z represijo to stališče vse bolj opuščal.“

Predavatelj je v nadaljevanju spregovoril o literaturi, družbeni angažiranosti in stanju v naši družbi ob 20-letnici plebiscita, na katerem smo se decembra 1990 odločili za samostojno državo. Predstavil je svoj pogled na pasivnost, sodobni individualizem, ki človeka potiska v samoto, fatalizem, ter na druga aktualna vprašanja s področja kulture in sodobne družbe. „To se pravi, da smo naenkrat v stanju, ko mediji ne prinašajo večkulturne različnosti, pač pa več poenotenja v tem fragmentariziranem atomiziranem svetu. Niso prinesli multikulture, o kateri smo ves čas govorili, ampak cel svet in nas z njim spreminjajo v neko monokulturo, monotono pokrajino.“

Glede zgodbe o uspehu dežele, ki se je rodila po odcepitvi in osamosvojitvi, pa: „Resnična je kriza, o kateri lahko govorimo - ekonomski in družbeni. Ljudje te dežele niso več gluhi samo za literaturo, ampak tudi slepi za svet okrog sebe.“

Akademik Drago Jančar je kot gost nastopil v sklopu predmeta Filozofija in religija, ki ga na Fakulteti za poslovne vede predava ljubljanski pomožni škof dr. Anton Jamnik.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...