Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Predstavniki Sveta slovenskih organizacij in nadškof Anton Stres (foto: Tiskovni urad SŠK)
Predstavniki Sveta slovenskih organizacij in nadškof Anton Stres

Svet slovenskih organizacij iz Italije pri nadškofu Stresu

Cerkev na Slovenskem | 12.11.2010, 20:01 Petra Stopar

Predstavniki Sveta slovenskih organizacij so obiskali ljubljanskega nadškofa Antona Stresa. Poleg deželnega predsednika Sveta Draga Štoke so se obiska udeležili tudi pokrajinski predsednik za Videmsko Giorgio Banchig, pokrajinski predsednik za Goriško Walter Bandelj, Marij Maver, ki je zastopal tržaško pokrajino ter odbornik Julijan Čavdek.

Predsednik Sveta slovenskih organizacij Štoka se je nadškofu Stresu najprej iskreno zahvalil za sprejem, nato pa je predstavil krovno organizacijo, vrednote, na katerih je osnovana, njeno deželno strukturo ter število včlanjenih društev. Obenem je bila to tudi priložnost, da se je nadškof Stres seznanil s trenutnim stanjem slovenske narodne skupnosti v Italiji.

Poseben poudarek je bil na stanju slovenskih župnij na Tržaškem, Goriškem in Videmskem. Pri tem so poleg Štoke spregovorili še ostali predstavniki. Delovanje slovenskih duhovnikov je bilo od vedno temeljnega pomena za ohranitev narodne identitete in seveda zdrave omike. Tega se v Svetu dobro zavedajo, zato je tudi krščanstvo del njegovih ustanovnih temeljev.

Splošni trend krize vrednot je zajel tudi slovensko narodno skupnost v Italiji, ki mora pri tem kljubovati tudi bolj ali manj izraziti asimilaciji ter upadanju števila rojstev. Stanje v slovenskih župnijah na Tržaškem in Goriškem še vedno omogoča, da pastorala in bogoslužje potekata v slovenskem jeziku. Povsod se soočajo s pomanjkanjem (novih) duhovnih poklicev. Na Videmskem delujejo štirje slovenski duhovniki, svete maše v slovenskem jeziku pa so v Žabnicah, Ukvah in v vasi Matajur. Pri tem je hvalevredno dejstvo, da so se nekateri furlanski duhovniki naučili slovenski jezik in tako skrbijo tudi za slovenske vernike v beneških župnijah.

Predstavniki Sveta so nadškofu predstavili še stanje slovenske šole, njene uspehe zaradi kakovosti vzgojno-izobraževalne ponudbe ter nevarnosti in težave, ki se porajajo pri izvajanju zadnje šolske reforme. Štoka je izrazil zaskrbljenost zaradi napovedanega „klestenja“ finančnih prispevkov za slovensko manjšino s strani italijanske vlade. Uresničitev takih napovedi bi bila lahko usodna za družbeno organiziranost Slovencev v Italiji.

Nadškof Stres se je predstavnikom Sveta slovenskih organizacij zahvalil za obisk in knjižni dar ter jim zagotovil posluh za nakazana odprta vprašanja. Pomembno je, da bi se tovrstni obisk uveljavil kot vsakoletna stalnica, saj so Slovenci, ki živijo v zamejstvu, del slovenskega narodnega telesa in torej tudi Katoliške Cerkve v Sloveniji.

Cerkev na Slovenskem, Slovenci po svetu
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...