Robert BožičRobert Božič
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Pahor z imenovanjem Kučana do političnih točk na levici

Slovenija | 09.11.2010, 16:24

V javnosti odmeva imenovanje Milana Kučana za posebnega svetovalca predsednika vlade za Bosno in Hercegovino. Kot je dejal premier Pahor, je vlada Kučana imenovala soglasno, podpira pa ga tudi predsednik republike Danilo Türk.

Kot razlog navajajo Kučanovo znanje, njegove izkušnje in modrost, da bi lahko med vrsticami znal prebrati, kakšni so pravi interesi voditeljev narodov v Bosni in Hercegovini. Vendar to imenovanje vzbuja številne pomisleke. „Dejstvo je, da je Milan Kučan človek, ki s svojimi izjavami vpliva na politično življenje tudi po tem, ko je končal svoj mandat predsednika države in dejstvo je, da je s tem pokazal, da želi biti del politike. Po drugi strani pa je dejstvo, da ga Borut Pahor verjetno v tem trenutku celo potrebuje, glede na to, kar se mu dogaja znotraj vlade,“ je za Radio Ognjišče dejal urednik časnika Žurnal 24 Goran Novković in dodal, da „verjetno v tem času SD in Borut Pahor Milana Kučana potrebujeta.“

Novinar Demokracije Gašper Blažič pa po drugi strani meni, da bo Pahorju imenovanje koristilo tudi zato, ker Kučan vendarle ne bo več tako svoboden v izražanju notranjepolitičnih stališč, s tem pa se bo tudi premieru nekoliko razširil manevrski prostor. „Če torej strnemo prve vtise o imenovanju Kučana za Pahorjevega odposlanca, lahko rečemo, da si je Pahor očitno vsaj začasno zavaroval svoj hrbet. Kajti navsezadnje ima Kučan skoraj večji vpliv na LDS in Zares, ki sta bili doslej do Pahorja precej kritični, kot pa na SD. Prav tako ne gre pozabiti, da je Kučan neke vrste politični mentor ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki ga nekateri že vidijo v vlogi predsednika vlade. Kajti Pahor je trenutno v položaju, ko krvavo potrebuje pomoč in podporo političnih botrov – če bi mu slednji obrnili hrbet, bi se njegov mandat lahko končal predčasno, kar bi bil zanj velik neuspeh. Za Pahorja, tudi če bo hotel nato oditi v službo v tujini, kot sta nedavno namignila Gregor Golobič in Andrej Magajna, je ta trenutek najpomembneje, da mandat te vlade brez pretresov pripelje do konca kot da tvega »sestop z oblasti«. Morda je tudi to odgovor na vprašanje, zakaj toliko popušča koalicijskim partnerjem ter botrom iz ozadja,“ je zapisal Blažič.

Da gre predvsem za pridobivanje političnih točk levih volivcev, ki mu očitno ne zaupajo več vodenja vlade, so pa še vedno zvesti ideološki podporniki Milana Kučana, menijo tudi v Mladi Sloveniji, podmladku NSi. „Naj spomnimo, da je Milan Kučan vseskozi tudi tesno sodeloval s slovensko Udbo, ki je delovala po metodi diskreditacija in potem likvidacija, kar je razvidno iz številnih dokumentov. Sporna je tudi njegova vloga v času slovenske pomladi. Med drugim je Milan Kučan skupaj s Tomažem Ertlom leta 1988, le nekaj tednov po aretaciji četverice, slovenski tajni politični policiji v navodilih dejal: „Zaznavamo nekatere špice, ki le preveč štrlijo in, ki motijo ta mir v slovenskem in Jugoslovanskem prostoru. Postopoma bomo morali tudi z več represije, kot smo jo imeli doslej, čeprav trdim, da jo je bilo v Sloveniji v zadnjem času več kot kjerkoli v Jugoslaviji… „ V Mladi Sloveniji smo prepričani, da človek, ki zapiše takšne stavke, ne more doprinesti miru v regiji. In istega leta je Milan Kučan slovensko pomlad enačil s fašističnimi težnjami,“ so zapisali v podmladku NSi.

Slovenija, Politika
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...