Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc

Slovenija še ni dosegla dna gospodarske krize

Slovenija | 08.11.2010, 14:18

Vse večje število stečajev, reorganizacija družb, kot je Merkur, sumljivi posli vodilnih ljudi v podjetjih in gospodarska kriza – vse to vpliva na stanje brezposelnosti v Sloveniji. Da se je število brezposelnih povzpelo preko 100 tisoč, opozarjajo tudi v Odboru za delo, družino in socialne zadeve pri strokovnem svetu SDS. Ob tem dodajajo, da ni celovite strukturne reforme na trgu dela, ki bi skupaj z reformami na drugih področjih na dolgi rok zagotovila nova, zdrava delovna mesta z višjo dodano vrednostjo.

O vse večji brezposelnosti v Sloveniji smo se pogovarjali z ekonomistom Bernardom Brščičem, ki je povedal, da je bila pred krizo takšna stopnja brezposelnosti pričakovana. „Dejstvo je, da je vlada Republike Slovenije z ukrepi želela umetno zajeziti brezposelnost. Tu mislim zlasti na ukrep subvencioniranja delovnega časa. Ob odsotnosti tega ukrepa bi se že prej izkazalo, da je brezposelnost bistveno večja, da presega 100.000 in je bližja 120.000. Ne sme nas presenečati, da ob ugašanju tega ukrepa in valu stečajev brezposelnost zgolj še narašča.“

Ob tem opozarja, da Slovenija še ni dosegla dna gospodarske krize, zato obeti za prihodnost niso vzpodbudni, zato so po njegovem mnenju optimistične napovedi vlade neutemeljene. Kot glavni problem za naraščajočo brezposelnost Brščič vidi v tem, da Slovenija ni podjetništvu prijazna država in da vladi ni uspelo izboljšati poslovnega okolja. „Imamo izjemno visoko obdavčitev dela. Cela vrsta ukrepov vlade je usmerjenih v ohranjanje statusa quo, medtem ko se podjetniški sektor dejansko zapira.“

Poudaril je, da gre za ekonomsko politiko, ki je osnovana na socialističnem videnju ohranjanja statusa quo. „Ni naloga vlade ustvarjanje delovnih mest, ampak pogojev za to, da bodo podjetja sama ustvarjala delovna mesta,“ in dodal, da vlada v bistvu dela preveč. „Vlada počne tisto, česar ne bi smela in ne počne tistega, kar bi morala. Imamo absurdnost prešibke in premočne vlade v istem trenutku. Vemo, da Slovenija ni pravna država, ne dela kar bi morala, se pravi ustvarila diktaturo zakona, po drugi strani pa se na intervencionističen način, z neprestanimi dokapitalizacijami bank vmešava v gospodarstvo.“

Slovenija, Politika, Evropska Unija
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...