Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc

12. decembra bomo šli na referendum

Slovenija | 03.11.2010, 12:18

„Ali ste za to, da se uveljavi zakon o Radioteleviziji Slovenija, ki ga je sprejel državni zbor na seji dne 20. oktobra 2010?“, tako se bo glasilo referendumsko vprašanje 12. decembra. Po mnenju profesorja Staneta Grande pomeni zakon korak nazaj v čase, ki naj bi se leta 1990 končali.

Poslanke in poslanci so v torek zvečer po velikih težavah s sklepčnostjo obšli predlog Slovenske demokratske stranke, da bi o tem vprašanju odločali aprila, ko naj bi se poleg tega vprašanja opredeljevali tudi do, kot je dejal Jože Tanko SDS, zakona o malem delu. „Predlagam, da glasovanje o odloku prestavimo na kasnejši termin, na čas, ko bo znan zaključek postopka glede Zakona o malem delu. Menim, da lahko ta postopek hitro končamo, zato ker veto lahko obravnavamo tudi na izredni seji Državnega zbora in v tem primeru bi potem po zaključku ponovne obravnave zakona v Državnem zboru lahko odločili tudi o drugačni vsebini odloka,“ je povedal Tanko. O tem, zakaj se mudi z referendumu, pa je ministrica za kulturo Majda Širca povedala: „Odločitev za to, da se ta referendum zgodi v decembru, torej predlaganem datumu 12., podpiramo tudi sami, zaradi tega, ker je v velikem interesu, da začne zakon veljati takrat, ko je napisano kdaj začne veljati - 1. 1. 2011, vezan je na računovodske standarde in na vso delitev, ki opredeljuje nov način poslovanja, nov pregleden, transparenten in dober način poslovanja.“

Granda: Smiselno bi bilo, da bi bilo več referendumov na en dan

Za komentar o referendumu smo vprašali nekdanjega predsednika programskega sveta RTV profesorja Staneta Grando. Ta je pritrdil, da bi bilo predvsem zaradi stroškov, smiselno referendum, če bo teh več imeti prihodnje leto. „Bilo bi smiselno, da bi bilo več referendumov na en dan. In ker se ta obeta še v zvezi s pokojninsko reformo in malim delom, bi bilo smiselno to izpeljati naslednje leto. Namreč, če ni denarja niti za otroške malice v šolah potem je treba „šparat“ tudi kje drugje.“

Profesor Granda je pritrdil tistim, ki so v državnem zboru ugotavljali, da si radio in televizijo želijo spolitizirati in ta zakon k temu tudi pomaga. „Kot pa vidim vsebino politizacije, ki se pripravlja jih pa pravzaprav najbolj moti govorjenje in predvajanje oddaj o povojnih pobojih. Pri tem gre torej za veliko hujše stvari, gre za izjemno politizacijo, gre za velik korak nazaj, gre pravzaprav za povratek v čase, ki naj bi se leta 1990 končali,“ je povedal Granda in dodal, da je sedanji zakon boljši tudi zaradi tega, ker so uredniki po njem „popolnoma avtonomni“.

Slovenija, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...