Vatikan pripravlja okrožnico s smernicami za preprečevanje spolnih zlorab
Cerkev po svetu | 20.11.2010, 11:58 Marta Jerebič
V Vatikanu je dopoldne potekal konzistorij, na katerem je papež Benedikt XVI. slovesno umestil 24 novih kardinalov, ki bodo med jutrišnjo sveto mašo prejeli še kardinalski prstan. Kongregacija za verski nauk pa je sporočila, da pripravlja okrožnico s smernicami za preprečevanje spolnih zlorab, ki jo bodo prejele škofovske konference.
Sveti oče je v nagovoru na današnjem konzistoriju dejal, da merilo Božje veličine in prvenstva ni prevladovanje, ampak služenje. To sporočilo, ki velja za apostole, velja tudi za vso Cerkev, zlasti pa za tiste, ki opravljajo vodstvene naloge znotraj Božjega ljudstva. „Temelj vsakega izvajanja oblasti ni logika prevladovanja, oblasti po človeških merilih, ampak pripogibanje zaradi umivanja nag, logika služenja in križa,“ je še dejal papež in nato 24-im novim kardinalom nadel kardinalski biret.
Kardinalski zbor se je že včeraj zbral v Vatikanu in razpravljal o nekaterih aktualnih zadevah v življenju Cerkve. Popoldne so govorili predvsem o primerih spolnih zlorab, ki so jih duhovniki zagrešili nad mladoletnimi. Prefekt Kongregacije za verski nauk, kardinal William Levada, je predstavil najnovejše spremembe cerkvene zakonodaje glede kaznivega dejanja spolne zlorabe mladoletnih oseb in razvil nekaj razmišljanj o širši odgovornosti škofov za zaščito vernikov. Pri tem se je navdihoval ob besedah in vzoru papeža Benedikta XVI. pri poslušanju in sprejemanju žrtev.
Spregovoril je tudi o sodelovanju s civilnimi oblastmi, o nujnosti učinkovitega zavzemanja za zaščito otrok in mladine in o veliki pazljivosti pri izbiranju in vzgoji bogoslovcev. Kardinalskemu zboru je nato sporočil, da
Kongregacija za nauk vere o tem pripravlja posebno okrožnico, ki jo bodo prejele škofovske konference. V razpravi, ki je sledila, je sodelovalo 12 kardinalov. Predlagali so, da je treba spodbuditi škofovske konference, naj razvijejo učinkovite, natančne, dovršene in odločne načrte za zaščito mladoletnih oseb, ki bodo upoštevali številne vidike te problematike, ter nujne interventne smernice za vnovično vzpostavitev pravičnosti, pomoč žrtvam ter preventivno in vzgojno delovanje tudi v tistih državah, kjer se ta problem ni pokazal na tako dramatičen način kot v drugih.
Kardinali so govorili tudi o prestopu anglikanskih duhovnikov v katoliško Cerkev. V razpravah so izrazili solidarnost s prebivalci Iraka in Haitija ter odločili, da bodo spodbudili dobrodelno akcijo, pomoč pa bodo poslali prek Papeškega sveta Cor Unum.