Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar
Papeška akademija znanosti (foto: Romereports.com)
Papeška akademija znanosti

VIDEO: Papeška akademija znanosti

Cerkev po svetu | 30.10.2010, 13:52 Marta Jerebič

Astrofizika, molekularna biologija in okoljske znanosti zanimajo tudi Vatikan. Člani Papeške akademije znanosti, ki ima svoj sedež v vatikanskih vrtovih, na svojem plenarnem zasedanju od 28. oktobra do 1. novembra ocenjujejo razvoj znanosti v zadnjih desetletjih.

Plenarnega zasedanja se udeležuje 40 znanstvenikov z vsega sveta. Letošnja tema je Dediščina znanosti v 20. stoletju. V pomoč pri njihovem delu so bili tudi predstavniki drugih verstev, ki so bili povabljeni na zasedanje. Jean-Michel Maldamé, Katoliški inštitut iz Toulousa (Francija): »Tu niso le katoličani, ampak tudi neverni, muslimani, judje, sploh ljudje različnih prepričanj. Akademija se zavzema za znanstveno kompetitivnost, da bi Svetemu sedežu zagotovila kakovostno informacijo o znanosti«.

Rafael Vicuña, Papeška katoliška univerza v Čilu: "Stephen Hawking je član naše akademije. Med člani naše akademijo je veliko Nobelovih nagrajencev in znanstvenikov, ki so zelo znani – niso sicer Nobelovi nagrajenci, vendar se odlikujejo po drugih vidikih. Občasno pa imamo kot goste tudi osebnosti, ki niso člani akademije."

Papeška akademija znanosti je nastala leta 1603. Je neodvisna od Vatikana, njena naloga pa je poročati in svetovati papežu glede vprašanj znanosti.

Zaradi raznolikosti njenih članov in njene raziskovalne svobode je ta ustanova eden izmed najbolj dragocenih virov informacij za mednarodno znanstveno skupnost.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...