Papež bogoslovcem: bodite ljudje Boga!
Cerkev po svetu | 18.10.2010, 14:30 Marta Jerebič
Papež Benedikt XVI. je bogoslovcem po vsem svetu poslal pismo. V njem je zapisal, da je duhovnik vedno glasnik Boga med ljudmi. Zatem se je spomnil svoje izkušnje iz bogoslovja v Nemčiji kmalu po obdobju nacizma. Znova je izrazil svojo bolečino zaradi spolnih zlorab v Cerkvi. Po njegovih besedah gre za uničujoč in graje vreden pojav, ki pa ne sme spraviti na slab glas duhovnikovega poslanstva.
Papež je bogoslovcem v zelo osebnem pismu zaupal, kako je leta 1944, ko so ga vpoklicali v vojsko, dejal, da bo postal duhovnik. Takrat so mu odgovorili, da v nacistični Nemčiji ne bodo več potrebovali duhovnikov. „Jaz pa sem vedel,“ je zapisal papež, „da bodo po vsem tistem uničenju, ki ga je za seboj pustila norost v našem narodu, duhovniki še kako potrebni.“ Čeprav živimo v drugačnem času, tudi danes nekateri mislijo, da je duhovništvo preživeto. Pa vendar ni tako, zatrjuje papež. Ljudje bodo namreč vedno potrebovali Boga, ki se je razodel v Jezusu Kristusu in nas zbral v eni vesoljni Cerkvi. „Ko namreč človek več ne zaznava Boga, življenje postane prazno; ničesar mu ni dovolj“, je zapisal papež. Zatočišče potem išče v raznih opojnostih in nasilju. Prav zato pa mora tisti, ki želi postati duhovnik, biti predvsem človek Boga. Na tej njegovi poti je po papeževih besedah nujen osebni odnos z Jezusom.
Poiščite ravnotežje telesa in duha
Vzgoja v bogoslovju pa mora biti tudi človeška rast, je zapisal papež. Vsak kandidat za duhovništvo naj bi v sebi našel ravnotežje srca in razuma, telesa in duše. Del tega je po papeževih besedah tudi spolnost, ki je Stvarnikov dar in hkrati naloga, ki zadeva celosten razvoj človeka. Če namreč ni del človeka, potem postane zbanalizirana in uničujoča. Ob tem se je sveti oče spomnil spolnih zlorab s strani duhovnikov, ki so povzročili veliko trpljenja in uničenja. Mnogi se zato sprašujejo, ali je sploh dobro postati duhovnik, je zapisal sveti oče in dodal, da ti zločini ne smejo omajati ugleda duhovnikovega poslanstva. Vsi namreč poznamo globoko verne duhovnike, ki dokazujejo, da se lahko človek prav na tej poti popolnoma uresniči. Papež je bogoslovce zato še povabil, naj redno prejemajo zakramente, posebej evharistijo in zakrament sprave.