Sinoda za Bližnji vzhod: islam in krščanstvo
Cerkev po svetu | 15.10.2010, 11:16 Marta Jerebič
V Vatikanu sta na včerajšnjem srečanju sinode za Bližnji vzhod nastopila predstavnika islama, ki sta v nagovoru poudarila nujnost sodobnega medverskega dialoga in razumevanja. Opozorila sta, da so vojne v islamsko krščanskih odnosih le del zgodovine, sedanjost pa zahteva dialog in medsebojno razumevanje. Ob tem sta za kriterij medverskega dialoga v ospredje postavila pogum ter svobodo izražanja v brezpogojnem sprejetju bližnjega.
Rdeča nit nagovora obeh predstavnikov islama je bilo sodobno dojemanje medverskega dialoga. Svetovni mir in politično stabilnost po mnenju šiitskega predstavnika Ayatolle Demada lahko dosežemo le brez strahu pred drugim. Zato je pomembno, da tako islamski kot krščanski verniki svobodno živijo svoje prepričanje. S tem pa eni in drugi ne smejo omejevati bližnjega, je še dodal. Po njegovem mnenju smo namreč kljub temnim obdobjem v zgodovini krščansko islamskih odnosov poklicani k skupnim naporom za mir in razumevanje na obeh straneh.
Na povabilo papeža je nastopil tudi sunitski predstavnik Al-Sammak. Ta je v nagovoru obžaloval napad na ameriški stolpnici 11. septembra 2001, ki je povzročil pravo svetovno fobijo pred islamom. Kljub temu pa je po njegovih besedah treba združiti moči v boju zoper ekstremizem in fundamentalizem. Prisotnost kristjanov in muslimanov na Bližnjem vzhodu je namreč dejstvo, ki se mu ne da izogniti, zato je medverski dialog nujen, je še povedal Al-Sammak in dodal, da smo vsi poklicani k nenehnemu prizadevanju za uveljavitev pravic in dostojanstvo obeh religij. Tako bo vsak prispeval k širitvi kulture življenja, miru in sprave.