Diakonsko posvečenje
V Tolminu diakonsko posvečenje in izročitev misijonskega križa
Slovenija | 25.10.2010, 13:04
Misijonska nedelja je bila posebej slovesna za tolminsko župnijo, saj je bil v diakona posvečen edini kandidat koprske škofije, Gašper Lipušček, misijonski križ pa je prejela Katarina Kavčič. Tako je bilo župnijsko praznovanje združeno s škofijskim. Navzoči so bili številni duhovniki in verniki ter oba koprska škofa, Metod Pirih in Jurij Bizjak.
Poklic diakona, misijonarja = popolna predanost + ljubezen
Koprski pomožni škof Jurij Bizjak je uvodoma oba kandidata opogumil, naj novo življenjsko pot in boj začneta v duhu apostola Pavla in da bi po mnogih letih z enakim mirom in enakim velikim srcem ponavljala njegove besede. Škof Metod Pirih je poudaril, da odgovor popolne predanosti in ljubezni edini ustreza poklicu diakona, misijonarja in duhovnika. „Da bi tako notranjo držo imeli vsi, potem bomo bolj razpoložljivi za različne službe po svojih župnijah. Naj Božja mati Marija ohranja v zvestobi in gorečnosti diakona Gašperja, misijonarko Katarino in nas vse. Naj nam Marija kaže Jezusa na poti v prihodnost, da bomo vedno bolj skupnosti in župnije žive vere, svetlega upanja in novega življenja, da bomo lahko vsak v svojem krščanskem poklicu odgovarjali Jezusu: 'Gospod, ti vse veš, ti veš, da te imam rad.'
Biti Kristusov glasnik
Diakonat je prva stopnja svetega reda. Drugo stopnjo predstavlja duhovništvo, tretjo pa škofovstvo. Poslanstvo diakonov se ne omejuje samo na bogoslužje, ampak stopa tudi v aktivno življenje krajevne Cerkve oziroma škofije. Diakoni so poklicani, da tako krščanskim skupnostim kot tudi karitativnim in izobraževalnim ustanovam ponudijo poglobljeno in celostno pomoč. Nekateri delujejo v župnijah, drugi pa na posebnih področjih kot so Karitas, šolstvo, kateheza ali gospodarstvo.
Gašper Lipušček je tako pred zbranim občestvom med pomenljivim obredom posvečenja javno izpovedal svojo odločitev, da hoče postati diakon, obljubil je, da bo zaradi služenja Božjemu kraljestvu ostal neporočen, da bo zvesto molil molitveno bogoslužje in da bo v medsebojnem spoštovanju pokoren koprskemu škofu.
Vse napore vložila v to, da postane misijonarka
Iz tolminske župnije že čez nekaj dni odhaja v Angolo 22-letna Katarina Kavčič, ki je povedala, da je svojo poklicanost začutila že v tretjem razredu. Predvsem zato, ker je njihova družina tesno povezana z misijonarji, ker je vedno spremljala njihovo delo in jih pri tem podpirala. „Vedno sem rada poslušala ta njihove zgodbe, se čudila in si želela, da bi tudi jaz nekoč šla na to pot. Po srednji šoli je bila ta želja še bolj močna. Ko sem izvedela, da lahko grem, ko doštudiram na fakulteti, sem vse napore vložila v ta cilj in zdaj grem.“ Katarina prihaja iz 6-članske družine iz vasi Poljubinj, njena starejša sestra pa je imela lani redovne zaobljube pri sestrah karmeličankah v Mirni Peči na Dolenjskem.
Katarina bo s svojim znanjem, ki ga je pridobila ob študiju predšolske vzgoje na Pedagoški fakulteti, pomagala v šolah pri skupnosti salezijank v Angoli. Sprejela jo bo sestra Zvonka Mikec, ki sicer zatem odhaja v Mozambik.
Da bi mladi „slišali“ Boga
Ob zbranih duhovnikih so se novega duhovnega poklica veselili tudi mnogi Gašperjevi in Katarinini sorodniki in verniki domače župnije. Vse pa je škof Metod Pirih povabil, da molimo zanju, za njuno zvestobo in stanovitnost ter za nove duhovne poklice. V tem kontekstu lahko vsak človek in še posebej kristjan išče svojo poklicanost. Z vso gotovostjo lahko verjamemo, da je uresničitev življenjske poklicanosti, ki prihaja od Boga, za vsakega človeka najbolj zanesljiva pot do življenjske polnosti in sreče. Zato je zelo velikega pomena pomagati že mlademu človeku, da se navadi »slišati« Boga in slediti njegovim navdihom.