Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Predstavitev delovanja ambulante (foto: Nadškofijska Karitas Maribor)
Predstavitev delovanja ambulante

5 let ambulante Nadškofijske Karitas Maribor

Sociala | 21.10.2010, 16:11 Petra Stopar

Mineva pet leto od ustanovitve ambulante za osebe brez obveznega zdravstvenega zavarovanja s posvetovalnico, ki deluje pod okriljem Nadškofijske Karitas Maribor. Ambulanto danes obiskujejo brezdomci, Romi, tujci, izbrisani in drugi, ki si zaradi različnih vzrokov ne morejo urediti obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Vodja ambulante dr. Ratomir Ranđelović je o zamisli za tovrstno ambulanto zapisal, da se je „prvič pojavila že v letu 1998, ko je bilo znotraj različnih programov, ki potekajo pod streho mariborske Karitas, predvsem pa ob ustanovitvi sprejemališča za brezdomce ugotovljeno in s strani številnih prosilcev ter uporabnikov jasno izpričano, da je v Mariboru tovrstna ambulanta nedvomno potrebna“. Temu po mnenju Karitas pritrjujejo tudi številke. Ambulanta je letos realizirala že 203 delovne dni, od tega je bil zdravnik prisoten 105 dni. V tem času je ambulanta sprejela 387 pacientov, od tega 166 moških, 182 žensk in 39 otrok. Število pacientov je sicer od leta 2005, ko jih je bilo 43, letos naraslo na 387.

„Velik elan k realizaciji naše ambulante, torej da so razmišljanja pravilna, nam je dal vedeti in potrditi tudi zagon podobne ljubljanske ambulante, ki je v slovenskem prostoru zaorala ledino na tem področju“, je še dejal dr. Ranđelović. Ob tem se za to, da imajo dokaj solidno diagnostično opremo in da ambulanta živi in izpolnjuje svoje poslanstvo čez celo leto, tudi v času počitnic in letnih dopustov, zahvaljuje vsem zdravnikom – prostovoljcem, mnogim donatorjem in sponzorjem, sofinancerjem in medijem, ki „prenašajo“ dejavnost „naše ambulante v medijski prostor in ne nazadnje tudi vsem tistim ljudem dobrega srca, ki so nas in nas še podpirajo pri naši dejavnosti, zdravstveni pomoči oz. oskrbi ljudem, majhnim ljudem, ki so v takšni ali drugačni stiski in ki si ne morejo zaradi različnih vzrokov urediti obveznega zdravstvenega zavarovanja“.

Prostori Ambulante za osebe brez urejenega zdravstvenega zavarovanja in posvetovalnice NKMB
Prostori Ambulante za osebe brez urejenega zdravstvenega zavarovanja in posvetovalnice NKMB © www.brezdomec.net

V Ambulanti s posvetovalnico trenutno sodeluje šestindvajset zdravnikov prostovoljcev: enajst splošnih zdravnikov, nevrologa, radiolog, trije ginekologi, psihiatra, pediatra, okulist, zobozdravnik, kardiologa, anestezist, medicinska sestra in laborantka. Poleg tega uporabnikom na področju socialnega varstva pomagajo strokovni delavec, pravnik ter prevajalka za albanski in romski jezik. Diagnostična oprema med drugim vključuje hematološki in urinski analizator, EKG, oksimeter, CRP, spirometer, Avtomatski zunanji defibrilator itd.

Opremljenost ambulante
Opremljenost ambulante © www.brezdomec.net

Finančne vire za delovanje Ambulante so zagotovili Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve in Evropski socialni sklad, Mestna občina Maribor, Zavod republike Slovenije za zaposlovanje ter Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij.

Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...