Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

V rudniku je bilo 34 ljudi!

| 15.10.2010, 13:38 Marta Jerebič

Čile doživlja veliko noč. Takó rešitev vseh 33-ih rudarjev komentirajo čilski škofje in se papežu zahvaljujejo za bližino in skrb, ki jo je pokazal v teh dneh. Hkrati Čilence vabijo, naj še naprej molijo za te rudarje in njihove družine. Srečno končana reševalna akcija je po njihovih besedah tudi priložnost, da se znova zavejo pomena vrednot življenja, družine in vere ter vrednote pravično plačanega dela in varnih delovnih pogojev.

Prvo dejanje številnih rudarjev, ki so po 70-ih dneh znova prišli na dnevno svetlobo, je bila zahvala Bogu. Mnogi so pokleknili v molitvi ali se pokrižali. „Mnogi so bili katoličani, vendar le po pripadnosti. Mnogi so v rudnik odšli brez vere, vrnili pa so se z vero v Boga. Ni nas bilo samo 33, bilo nas je 34, saj je bil z nami tudi Jezus," je njihove besede povzel kaplan v čilski predsedniški palači Alfredo Cooper, ki se je z rudarji pogovarjal po njihovi rešitvi.

Molitve in maše za uspešno rešitev, so sedaj zamenjale zahvalne maše. Osrednja je bila sinoči v svetišču v škofiji Copiapó, kjer se tudi nahaja rudnik San Jose. Slovesnost se je začela s procesijo, v kateri so podobo Naše gospe iz Candelarie, zavetnice čilskih rudarjev, pospremili nazaj v svetišče. Čilski škofje so v sporočilu za javnost izrazili veselje, da se tudi oblasti in nasploh vsi Čilenci Bogu zahvaljujejo za ta dar oziroma čudež, s katerim so bili blagoslovljeni.

Čilski novinar na Radiu Vatikan Luis Badilla je povedal, da je ta drama pokazala na zmago življenja. O tem bi morali po njegovih besedah razmisliti vsi tisti, ki v življenje ne verjamejo in ga relativizirajo. „Ena izmed lekcij te reševalne akcije je, da je treba verjeti v življenje. Ni dovolj, da rečeš 'sem za življenje', ampak je življenje na nek način dejanje vere. V tem primeru so bila v nevarnosti življenja 33-ih rudarjev in ker so verjeli v življenje, so se zganili vsi: mediji, čilske oblasti, sorodniki, Cerkev v Čilu, krajevne Cerkve po Latinski Ameriki in drugod po svetu.“ Čilskemu novinarju na Radiu Vatikan bo sicer v spominu najbolj ostala zastava s podpisi vseh 33-ih rudarjev, ki jo je papežu Benediku XVI. na nedavnem kongresu katoliškega tiska predal nek čilski novinar. „Ta zastava ostaja simbol,“ je še povedal Luis Badilla.

Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...