Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

V rudniku je bilo 34 ljudi!

| 15.10.2010, 13:38 Marta Jerebič

Čile doživlja veliko noč. Takó rešitev vseh 33-ih rudarjev komentirajo čilski škofje in se papežu zahvaljujejo za bližino in skrb, ki jo je pokazal v teh dneh. Hkrati Čilence vabijo, naj še naprej molijo za te rudarje in njihove družine. Srečno končana reševalna akcija je po njihovih besedah tudi priložnost, da se znova zavejo pomena vrednot življenja, družine in vere ter vrednote pravično plačanega dela in varnih delovnih pogojev.

Prvo dejanje številnih rudarjev, ki so po 70-ih dneh znova prišli na dnevno svetlobo, je bila zahvala Bogu. Mnogi so pokleknili v molitvi ali se pokrižali. „Mnogi so bili katoličani, vendar le po pripadnosti. Mnogi so v rudnik odšli brez vere, vrnili pa so se z vero v Boga. Ni nas bilo samo 33, bilo nas je 34, saj je bil z nami tudi Jezus," je njihove besede povzel kaplan v čilski predsedniški palači Alfredo Cooper, ki se je z rudarji pogovarjal po njihovi rešitvi.

Molitve in maše za uspešno rešitev, so sedaj zamenjale zahvalne maše. Osrednja je bila sinoči v svetišču v škofiji Copiapó, kjer se tudi nahaja rudnik San Jose. Slovesnost se je začela s procesijo, v kateri so podobo Naše gospe iz Candelarie, zavetnice čilskih rudarjev, pospremili nazaj v svetišče. Čilski škofje so v sporočilu za javnost izrazili veselje, da se tudi oblasti in nasploh vsi Čilenci Bogu zahvaljujejo za ta dar oziroma čudež, s katerim so bili blagoslovljeni.

Čilski novinar na Radiu Vatikan Luis Badilla je povedal, da je ta drama pokazala na zmago življenja. O tem bi morali po njegovih besedah razmisliti vsi tisti, ki v življenje ne verjamejo in ga relativizirajo. „Ena izmed lekcij te reševalne akcije je, da je treba verjeti v življenje. Ni dovolj, da rečeš 'sem za življenje', ampak je življenje na nek način dejanje vere. V tem primeru so bila v nevarnosti življenja 33-ih rudarjev in ker so verjeli v življenje, so se zganili vsi: mediji, čilske oblasti, sorodniki, Cerkev v Čilu, krajevne Cerkve po Latinski Ameriki in drugod po svetu.“ Čilskemu novinarju na Radiu Vatikan bo sicer v spominu najbolj ostala zastava s podpisi vseh 33-ih rudarjev, ki jo je papežu Benediku XVI. na nedavnem kongresu katoliškega tiska predal nek čilski novinar. „Ta zastava ostaja simbol,“ je še povedal Luis Badilla.

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...