Predstavili papeški svet za novo evangelizacijo
Svet | 12.10.2010, 14:40 Marta Jerebič
V Vatikanu so danes predstavili ustanovno listino Papeškega sveta za novo evangelizacijo. O njej je spregovoril predsednik tega sveta, nadškof Rino Fisichela. Kot v apostolskem pismu piše papež Benedikt XVI., ima Cerkev dolžnost, da vedno in povsod oznanja Evangelij.
Namen Papeškega sveta za novo evangelizacijo je najti primerno obliko za oznanjevanje pri ljudeh, ki so že krščenih, vendar pa so se od vere oddaljili in so postali žrtve subjektivizma in individualizma, brez javne in družbene odgovornosti.
„Živimo v času velikih izzivov, ki zelo vplivajo na vedenje celotnih rodov,“ je dejal msgr. Fisichella. Ljudje pogosto zaradi nepoznavanja temeljnih vsebin vere sprejemajo oblike vedenja in moralnega presojanja, ki so v nasprotju z vero. Prav relativizem in sekularzizem, ki povzroča notranjo puščavo v ljudeh, sta dva od razlogov, da se je papež odločil ustanoviti Papeški svet za novo evangelizacijo, je pojasnil nadškof Fisichella. Na vprašanje novinarja o možni politični vlogi nove vatikanske ustanove pa je dejal: „Kristjani so poklicani, da so prisotni v politiki, družbi, kulturi, znanosti, skratka na vseh področjih družbenega življenja." Naloga novega papeškega sveta bo, da katoličanom pomaga znova odkriti globlji smisel odgovornosti, zlasti laikov, na vseh tistih področjih, kamor zaradi svojega statusa lahko pridejo samo oni. „Po obdobju pasivnega sprejemanja sekularizma, je čas, da znova pogumno prevzamemo besedo", je še dejal msgr. Fisichella.
Cerkev ima dolžnost vedno in povsod oznanjati evangelij Jezusa Kristusa, pa je zapisal papež Benedikt XVI. na začetku apostolskega pisma in nadaljeval, da je oznanjevalno poslanstvo Cerkve, ki ga je želel Jezus, za Cerkev nujna in nenadomestljiva, je izraz njene lastne narave. To poslanstvo je Cerkev skozi zgodovino vedno uresničevala glede na kraje, okoliščine in zgodovinske trenutke. Papež omenja, da je naš čas zaznamovan z pojavom oddaljevanja od vere, ki se vedno bolj širi v družbah in kulturah, ki so že stoletja prepojene z evangelijem. Sicer je prvi predsednik novega papeškega sveta sše dejal, da dokument govori predvsem o Cerkvah starodavnega izročila, ki so med seboj sicer kulturno različne, a potrebujejo obnovljen misijonarski zagon, da bi se tako lahko odzvale na nove zahteve današnjega časa. V tem smislu je naloga papeškega sveta enaka stalni nalogi Cerkve, da namreč pomaga spoznavati obličje Jezusa Kristusa, edinega odrešenika, ki razkriva usmiljeno ljubezen Boga Očeta. Cerkev je po Fisichellinih besedah poklicana, da okrepi svoje oznanjevalno poslanstvo, ter na učinkovit in živ način prinašati Božjo besedo vsem generacijam in omogočiti izkušnjo cerkvenega življenja. Govoriti o novi evangelizaciji ne pomeni izdelati enake formule za vse različne okoliščine, kot piše v motu proprio. Papež je namreč zapisal, da se ne sme pozabiti, da je prva naloga biti vedno poslušen delovanju Svetega Duha, kajti le Duh Vstalega, ki spremlja tiste, ki prinašajo evangelij, lahko odpre srca tistih, ki poslušajo. Za plodno oznanjevanje evangelija je potrebno predvsem globoka izkušnja Boga, je poudaril papež v dokumentu.
Za glavni cilj Papeškega sveta za pospeševanje nove evangelizacije motu proprio določa spodbujanje razmisleka o temah nove evangelizacije ter odkrivanje in spodbujanje oblik in načinov za njeno uresničevanje. Delo papeškega sveta poteka v sodelovanju z ostalimi dikasteriji in organi Rimske kurije in je usmerjeno v posamezne Cerkve, predvsem na območjih s krščanskim izročilom, kjer je močno prisoten pojav sekularizacije. Kot posebne naloge papeškega sveta dokument določa naslednje: poglobiti teološki in pastoralni pomen nove evangelizacije; pospeševati proučevanje, širjenje in aktualizacijo papeškega nauka, povezanega s tematikami nove evangelizacije; spoznavanje in podpiranje pobud, povezanih z novo evangelizacijo, ki so že v teku in spodbujanje novih; spoznavati in vzpodbujati nove oblike komunikacije; in pospeševati uporabo Katekizma Katoliške Cerkve.
Papeški svet za novo evangelizacijo bo deloval predvsem na treh ravneh: sistematizaciji nauka, ki obravnava evangelizacijo, spodbujanju katekizma in uporabi medijev za evangelizacijo.