Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar

Papež o sv. Matildi iz Hackeborna

Cerkev po svetu | 29.09.2010, 13:36 Marta Jerebič

Papež Benedikt XVI. je današnjo katehezo med splošno avdienco na trgu Svetega Petra posvetil sv. Matildi iz Hackeborna. Gre za redovnico, ki je v 13. stoletju delovala v samostanu v kraju Helft v današnji Nemčiji. Papež je spregovoril o njeni predanosti molitvi, ob tem pa jo je postavil kot zgled globokega liturgičnega življenja.

Sv. Matilda, s poznejšim psevdonimom Božji slavček, je bila rojena leta 1241 v izjemno mogočni in bogati družini barona iz Hackeborna. Ob starejši sestri Sveti Gertrudi se je že pri šestih letih navdušila nad samostanskim življenjem in tako od malih nog zaživela v bogatem duhovnem in kulturnem vzdušju. V poslednjih letih življenja se je z izjemno Božjo milostjo Bogu darovala v pravo žgalno daritev. Tako je ob mnogih bolečinah in boleznih vztrajala v globoki predanosti katoliški liturgiji in Svetemu Rešnjemu telesu, umrla pa je leta 1299.

Po besedah papeža Benedikta XVI. nas sveta Matilda uči, da mora naša predanost katoliški liturgiji rojevati bogate sadove posvečenja. To moramo vsak dan gojiti in krepiti. Svetnico namreč odlikuje goreča ljubezen do Kristusa in Cerkve, ponižnost in preprostost ter globoka predanost molitvi in bogoslužju v vzornem redovniškem življenju. Ob tem nam sv. Matilda kaže izjemno globino liturgičnega bogastva Cerkve, prek bogoslužja pa nas po papeževih besedah popelje do bistva Kristusove daritve - evharistije. Opremljena z znanjem in inteligenco, poznavanjem človeških src ter ljubkim glasom je za samostan predstavljala pravi zaklad tako v človeškem kot Božjem pogledu.

Skupaj s sestro sv. Gertrudo je tudi napisala knjigo Liber specialis gratiae oziroma Knjigo posebne milosti, z opisom posebnih darov prejetih od Boga. Molitev in kontemplacija pa sta bili glavno gonilo njenega obstoja, je še povedal papež, ko je ob mnogih Božjih razodetjih sebe celo obtoževala lenobe in žalosti, da bi tako ostala ponižna in predana poučevanju ter odprta v službi bližnjemu.

Papež je v nadaljevanju še poudaril, da je duhovnost, ki nam jo svetnica daje kot zgled, povabilo za poglobljeno prijateljstvo s Kristusom, predvsem prek vsakdanje molitve ter pozornega obiskovanja svete maše. Bogoslužje je namreč po papeževih besedah, velika šola duhovnosti za vsakega kristjana.

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...