Deseta obletnica ustanovitve Vojaškega vikariata
Cerkev na Slovenskem | 24.09.2010, 16:31
Praznovanje desete obletnice ustanovitve Vojaškega vikariata bo v soboto, 25. septembra 2010, ob 14.00 v Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano.
V veliki dvorani bo najprej kulturno duhovni program z ekumenskim bogoslužjem, sledilo bo predavanje ljubljanskega nadškofa metropolita msgr. dr. Antona Stresa. Slovesnost se bo končala z zahvalno sveto mašo v kapeli Zavoda. Slovesnosti se bodo udeležili visoki predstavniki Slovenske vojske, ministrstva za obrambo in drugi predstavniki družbenega, političnega, kulturnega in gospodarskega življenja ter nekateri visoki predstavniki duhovne oskrbe v vojskah iz tujine (vojaški škof iz ZDA, drugi vojaški škofje in vojaški vikarji). Vojaški vikariat je ob tej priložnosti izdal zbornik in kratek film o delovanju duhovne oskrbe v Slovenski vojski. V obeh je predstavljena zgodovina duhovne oskrbe in poslanstvo duhovne oskrbe v Slovenski vojski.
Zgodovina Vojaškega vikariata
Duhovna oskrba v Slovenski vojski se je začela konec devetdesetih let preteklega stoletja, čeprav je v vsaj nekaterih enotah Teritorialne obrambe potekala že v času osamosvojitvene vojne. Konec devetdesetih let je znotraj ministrstva za obrambo začela delovati projektna skupina pod vodstvom dr. Draga Čeparja, pozneje pa mag. Jožeta Juršeta, v kateri sta kot zunanja sodelavca delovala tudi dr. Borut Košir in Jože Plut. Dne 21. septembra 2000 je bil podpisan Sporazum med SŠK in Vlado RS o duhovnih oskrbi vojaških oseb v Slovenski vojski,1 Sporazum med Evangeličansko Cerkvijo v RS in Vlado RS o duhovnih oskrbi vojaških oseb v Slovenski vojski pa je bil podpisan 20. oktobra istega leta.2
Poslanstvo in delovanje Vojaškega vikariata
V poslanstvo Vojaškega vikariata sodi zagotavljanje duhovne oskrbe pripadnikom Slovenske vojske in njihovim družinskim članom ter uslužbencem upravnega dela ministrstva za obrambo. Duhovna oskrba jim je na voljo praktično od vstopa v vojaško strukturo skozi obdobje usposabljanj, vojaških vaj, delovanja doma in v tujini ter na mednarodnih operacijah v podporo miru (v Bosni in Hercegovini, na Kosovu, v Libanonu, Čadu in Afganistanu). Predstavniki Vikariata sodelujejo pri projektih celostne skrbi za pripadnike Slovenske vojske, organizirajo različna praznovanja, slovesnosti in romanja. Svetujejo tudi poveljnikom glede etičnih, moralnih in verskih vprašanj. Duhovno oskrbo v Slovenski vojski izvajajo vojaški vikar, namestnika vojaškega vikarja za Katoliško in Evangeličansko Cerkev, katoliški in evangeličanski vojaški kaplani ter pastoralni asistenti. Duhovna oskrba v Slovenski vojski je organizirana ekumensko. V Vojaškem vikariatu deluje pet duhovnikov in šest pastoralnih asistentov iz Katoliške Cerkve ter dva duhovnika iz Evangeličanske Cerkve.
Zakramentalno in pastoralno delo
Eden od temeljnih vidikov dela vojaških pastoralnih delavcev je pripadnicam in pripadnikom Slovenske vojske zagotoviti možnosti uveljavljanja pravice do življenja v skladu s svojo vestjo in svetovnim nazorom. Ta pravica vključuje tudi možnost izpovedovanja in življenja po veri. Osebje Vojaškega vikariata pripadnice in pripadnike Slovenske vojske ter njihove družinske člane, če le-ti želijo, pripravlja na prejem zakramentov in jim jih tudi podeljuje. Za pripadnice in pripadnike Slovenske vojske druge vere poskrbi, da imajo možnost srečanja z lastnim duhovnikom in se udeležujejo bogoslužij. Vojaški vikariat samostojno ali skupaj z drugimi cerkvenimi ustanovami ob državnih praznikih sodeluje pri slovesnih bogoslužjih ali jih pripravi sam. Osebje Vojaškega vikariata je glas vesti, človečnosti in skrbnik človekovega dostojanstva znotraj vojaškega sistema, zato pripravlja memoriale, maše in molitve za padle v vojni za Slovenijo in vse žrtve vojn.
Pripadniki Slovenske vojske imajo pravico in možnost do udeležbe pri bogoslužjih ob različnih priložnostih znotraj Slovenske vojske ali v družinah. Posebna pozornost je namenjena vojakom na vojaških vajah ali na terenskih usposabljanjih ob koncu tedna, doma ali v tujini. Pogodbeni rezervisti so praviloma vpoklicani ob koncu tedna in sicer na različnih koncih Slovenije hkrati. Vojaški duhovniki maš ne morejo imeti na vseh krajih, zato njihovo delo dopolnjujejo pastoralni asistenti, ki vodijo besedna bogoslužja z obhajilom.
Duhovna oskrba na mednarodnih mirovnih operacijah in mednarodno sodelovanje
Vse od leta 2001, ko je vojaški vikar prvič odšel v Bosno in Hercegovino zagotavljat duhovno oskrbo, Vojaški vikariat zagotavlja duhovno oskrbo pripadnikom Slovenske vojske na mirovnih operacijah. Naše pripadnike obiskujejo vojaški kaplani povsod tam, kjer vojaški kaplan ali pastoralni asistent ni stalno prisoten. Vedno jih obiščejo med božičnimi in velikonočnimi prazniki. Od leta 2006 je na Kosovu stalno prisoten kaplan, zadnje čase pa tudi pastoralni asistent. V Afganistanu je od letošnje pomladi stalno prisoten vojaški kaplan. Okoliščine v mednarodnih operacijah v podporo miru so zahtevne, zato morajo vojaki imeti možnost za pogovor, nasvet ali prejem zakramenta spovedi, poveljnik pa za pogovor glede verskih in etičnih vprašanj. Versko osebje skrbi za stike s krajevnimi verskimi voditelji in sodeluje s tujimi vojaškimi kaplani. Poleg tega je zadolženo za usposabljanje slovenskih pripadnikov, da bodo območje, kamor odhajajo na misijo, spoznali tudi z verskega in kulturnega vidika. V priprave pred odhodom na misijo in ob vrnitvi so vključeni tudi družinski člani pripadnikov Slovenske vojske. Vojaški vikar ali kaplan vsako leto obiščeta vse pripadnike Slovenske vojske po raznih poveljstvih NATO v Bruslju, Monsu, Neaplju, Madridu, Norfolku in drugod.
Mednarodni apostolat vojakov (AMI) na svetovni ravni povezuje vojake, ki živijo v skladu s krščanskimi vrednotami ter spoštujejo mednarodno vojno in humanitarno pravo kot osnovni etični standard vojskovanja. Vojaški vikariat je leta 2003 v Celju pripravil mednarodno konferenco AMI, ki se je je udeležilo 60 vojakov iz tridesetih držav sveta, leta 2005 pa je pripravil mednarodno konferenco vojaških škofov in vodilnih kaplanov NATO in Partnerstva za mir. Konference se je udeležilo 120 vojaških škofov in drugih gostov.
Celostna skrb za pripadnike Slovenske vojske
Številne dejavnosti Vojaškega vikariata so namenjene družinskim članom pripadnikov Slovenske vojske. Leta 2004 so prvič pripravili otroški tabor za otroke pripadnikov Slovenske vojske na Moretinih v Ankaranu. Od takrat naprej vsako leto potekajo tako poletni kot zimski tabori za otroke v organizaciji Vojaškega vikariata ali ob njegovem sodelovanju. Poletni tabori potekajo v Fiesi, zimski pa na Pokljuki.
Posebna srečanja so namenjena družinskim članom, zlasti zakoncem. Od leta 2005 Vojaški vikariat v pomladanskem in jesenskem času pripravlja tečaje meditacije in družinske vikende. Za tiste, ki želijo poglobiti versko življenje, so na voljo klasične duhovne vaje. Že drugo leto zapored poteka tudi srečanje z naslovom Dnevi vere in športa. Vse omenjene dejavnosti potekajo v vojaških objektih na Pokljuki.
Vojaški vikariat vsako leto poskrbi za udeležbo na tradicionalnem vojaškem romanju v Lurd, za vojake evangeličanske vere pa za udeležbo na srečanju v Mejannesu. Tam se srečajo pripadniki vojske različnih narodnosti, kar prispeva k večji medčloveški povezanosti in dolgoročno tudi trdnejšemu miru. Duhovno oskrbo med uniformiranimi državljani v Sloveniji podpira Društvo sv. Modesta,3 ki sodeluje pri organizaciji dogodkov, kot so srečanje družin, dan Vojaškega vikariata, romanja h koreninam naše kulture in vere itd.
Besedilo je pripravil vojaški vikar msgr. dr. Jože Plut