Marjan BuničMarjan Bunič
Petra StoparPetra Stopar
Igralnica (foto: Wikipedia)
Igralnica | (foto: Wikipedia)

Ali prižigajo zeleno luč za širjenje igralništva?

Slovenija | 07.09.2010, 07:49

Igralniško dejavnost je potrebno širiti, s temi besedami bi lahko povzeli javno tribuno, ki so jo pripravili v Novi Gorici. Predsednik vlade Borut Pahor je prepričan, da je igralništvo kamenček v mozaiku turistične dejavnosti v Sloveniji, predsednica NSi Ljudmila Novak pa, dodatno vlaganje v igralništvo popoln gospodarski nesmisel.

Igralništvo vlada vidi kot kamenček v mozaiku turistične dejavnosti v Sloveniji, je v Novi Gorici v okviru javne tribune o strategiji razvoja iger na srečo v Sloveniji danes pojasnil predsednik vlade Borut Pahor. Ob tem je izpostavil potrebo po transparentnosti v igralništvu, s čimer si bo ta dejavnost pridobila zaupanje javnosti, to pa bo omogočilo domača in tuja vlaganja. Igralništvo je v Sloveniji zrela panoga, trg je od leta 2007 zasičen. Cela vrsta igralnih salonov tako ne ustvarja več dobička, je izpostavil finančni minister Franc Križanič. Dodal je, da strategija, ki jo je pripravila vlada, gre v smeri povezovanja turizma in igralništva ter vzpostavlja sistem degresivnega obdavčevanja. Dodatne olajšave bodo veljale za vlaganje prihodka v obigralniško dejavnost.

Strategija sedaj gre v medresorsko usklajevanje, sprejeta pa bi lahko bila v mesecu dni. Sledile bodo ustrezne spremembe zakona o igrah na srečo. Ukrepi bi lahko postali operativni v začetku ali sredi prihodnjega leta.

NSi: Znižanje davčnih obremenitev bi pomenilo prekomeren razcvet igralništva

Zanimivo je, da so na javni razpravi med govorci sodelovali zgolj zagovorniki širitve igralništva, temu bi vlada znižala davčno obremenitev. „Znižanje davčnih obremenitev bi pomenilo prekomeren razcvet igralništva v Sloveniji in s tem tudi negativen vpliv na širšo okolico,“ je povedala predsednica NSi Ljudmila Novak.

„Koncesionarji morajo skladno s tem tudi prevzeti odgovornost za negativen vpliv igralništva na človeka in družbo ter pokriti stroške za odpravljanje morebitnih posledic zasvojenosti. Prepričani smo tudi, da tuji kapital nikakor ni dobrodošel v igralništvu, saj bi potem bil tudi nadzor mnogo slabši. Država mora še naprej bdeti nad igralništvom v Sloveniji in tudi povečati nadzor. Prav nadzor pa v predlagani strategiji ni jasno opredeljen, prav tako strategija ne zajema raziskav in podatkov o širših negativnih vplivih igralništva na okolico. Skladno s temi raziskavami in podatki bi se moral vršiti nadzor in obdavčiti igralništvo,“ so zapisali v NSi.

Komisija pravičnost in mir: Nesprejemljivo je, da vlada neke države pri igralništvu ne vidi drugega kakor velike davčne prihodke

Leta 2006 pa so se na temo igralništva, ko naj bi se to širili z največjim igralniškim kompleksom v tem delu Evrope oglasili tudi pri Komisiji pravičnost in mir. Nadškof Anton Stres je takrat zapisal, da je igralništvo škodljivo tako socialno in etično kot tudi kulturno, zato so ekonomske koristi sporne. „Nesprejemljivo je, da vlada neke države pri igralništvu ne vidi drugega kakor velike davčne prihodke, niso pa ji mar družbene in etične škodljive posledice le-tega. Igralništvo zagotovo sodi med dejavnike, ki spreminjajo miselnost in ustvarjajo okolje, ki oblikuje mlade ter jih navaja k drugačnemu pogledu na vrednost dela, študija, osebnega razvoja; vzgaja jih k sebičnosti in onemogoča zanimanje za njihovo dejavno sooblikovanje družbe. Hazard posameznika usmerja k lahkotnemu življenju z mislijo le na lastno udobje in na hitri zaslužek,“ so zapisali in poziv sklenili z besedami: „Potrebne so interdisciplinarne raziskave, ki ne bodo preučevale samo morebitnih ekonomskih dobičkov, ampak tudi zelo verjetne etično, vzgojno in socialno škodljive stranske pojave, ki utegnejo daljnosežno izničiti tudi gospodarski dobiček. Naloga Vlade in Državnega zbora ter vseh drugih državnih in lokalnih oblasti je, da etično in socialno odgovorno pravilno ocenijo dobičke in izgube igralništva. Igralništvo zahteva, da se nad njim vzpostavi učinkovit nadzor in izvršuje jasna omejevalna politika. Komisija pravičnost in mir se zaradi mnogih že sedaj vidnih in predvidljivih škodljivih posledic pridružuje tistemu delu slovenske javnosti, ki zastavlja državi in njeni vladi resna vprašanja o smiselnosti in razumnosti spodbujanja igralniške dejavnosti pri nas. Komisija pravičnost in mir meni, da ni primerno, da bi država Slovenija znižala davke za igralniško dejavnost, saj bi to nezadržno pomenilo širjenje igralništva na račun temeljnih vrednot.“

Slovenija, Politika
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...