Mineva 10 let od tragedije ruske podmornice Kursk
| 12.08.2010, 14:59
Rusija se spominja žrtev ene največjih tragedij v zgodovini njene mornarice. Pred desetimi leti je med vojaškimi vajami v Barentsovem morju potonila jedrska podmornica Kursk s 118-imi člani posadke.
Po vsej državi so danes zastave izobešene na pol droga, mornarje, ki so izgubili življenja, so počastili z minuto molka, vrstijo se tudi slovesnosti. Osrednja je bila v podmorniški bazi na severu države, kjer je bila tudi baza Kurska.
Kaj se je zgodilo 12. avgusta 2000?
Nesrečo 150 metrov dolge podmornice je povzročila eksplozija v prostoru za torpede. Vzrok naj bi bilo odtekanje vodikovega peroksida iz pogonskega motorja torpeda, kar je povzročilo prvo eksplozijo. Zaradi požara na premcu Kurska je približno po dveh minutah razneslo še ostalo zalogo torpedov. Prednji del podmornice je zato dobesedno raztrgalo in potonila je na dno. Kot je postalo jasno pozneje, je vsaj 23 mornarjev preživelo eksplozijo in v zadnjem delu čakalo na rešitev. A je ni dočakalo.
Novico o nesreči podmornice so šele dva dni pozneje, 14. avgusta 2000, prvi objavili norveški mediji. Ruske oblasti so dogodek najprej odločno zanikale, a katastrofe niso mogle dolgo skrivati. Ruska javnost je bila zaradi laži ogorčena, še bolj pa jo je razburilo dejstvo, da je Moskva oklevala s sprejetjem tuje pomoči za rešitev morebitnih preživelih. Slabo opremljene in izurjene reševalne ekipe ruske vojske več kot teden dni niso uspele odpreti izhodne lopute podmornice. Ko so ruske oblasti spoznale, da ne bodo zmogle same, je bilo prepozno. Norveško-britanska ekipa, ki je nato odprla vhode v podmornico, je našla le še trupla.
Rusko poročilo o nesreči nosi oznako tajno
Takratni ruski predsednik Vladimir Putin, ki je bil na oblasti le nekaj mesecev, je bil deležen prvih hudih kritik. Med drugim se mu ni zdelo potrebno, da bi prekinil počitnice na Črnem morju. Javnost ga je obtoževala, da je zaradi ohranitve vojaške skrivnosti žrtvoval mornarje.
Podmornico z vsemi trupli so na kopno potegnili leto pozneje, ruska vladna preiskovalna komisija pa je poročilo o nesreči napisala 1. julija 2002 in mu za 25 let nalepila oznako tajno. Javnosti je ob koncu preiskave predstavila le končni del poročila, v katerem piše, da za nesrečo ni bil kriv nihče.
Tragedija Kurska je pomenila hud udarec za Rusijo kot pomorsko velesilo, ki je imela tudi drugače številne težave. Priznanje, da je bila za nesrečo kriva tehnična napaka, pa je bilo za rusko mornarico še posebej boleče.