Mladi opozarjajo na nezmožnost osamosvajanja
| 12.08.2010, 13:49
Generalna skupščina OZN je leta 1999 razglasila 12. avgust za mednarodni dan mladih z namenom, da tudi mladi dobijo dan, ko lahko še posebej opozorijo na svojo vlogo, pravice, dolžnosti in tudi težave, s katerimi se spoprijemajo. V Mladinskem svetu Slovenije vidijo ključno težavo mladih v nezmožnosti osamosvajanja. Ta pa je povezana z izobraževanjem, zaposlovanjem in s stanovanjsko problematiko. Nenazadnje je bilo lani brezposelnih kar 13 odstotkov mladih, kar je največ do zdaj.
Mačehovski odnos starejših?
Letošnji mednarodni dan mladih sovpada z začetkom Mednarodnega leta mladih, katerega namen je spodbuditi vključevanje mladih v odločanje in razumevanje med generacijami. V Mladinskem svetu Slovenije (MSS) zatrjujejo, da se vseskozi srečujejo z mačehovskim in pokroviteljskim odnosom starejših - tistih, ki so se pred nekaj desetletji, ko so bili sami mladi, borili za pravičnost in glas svoje generacije s parolami, usmerjenimi v prihodnost. „Nadvse nenavadno je, da ti ljudje danes težko razumejo pomen vključevanja mladih v odločanje in se ne zavedajo, da ustvarjajo svet bodočim generacijam. Generacijam, ki se bodo spopadale s posledicami številnih družbenih sprememb, pomanjkanjem dolgoročne razvojne vizije na številnih področjih, razslojevanjem, z učinki današnjega neodgovornega ravnanja z okoljem in mnogimi drugimi okoliščinami,“ je v sporočilu za javnost zapisal predsednik MSS-ja, Kamal Izidor Shaker.
Odprto pismo državnim voditeljem
V MMS kot ključno težavo mladih vidijo njihovo nezmožnost osamosvajanja, saj le neodvisen človek lahko popolnoma prevzame odgovornost za lastno prihodnost; uresničuje svoje cilje v zasebnem življenju in hkrati kot odgovoren državljan izpolnjuje svojo vlogo v družbi. Nezmožnost osamosvajanja je neposredno povezana predvsem s področjem izobraževanja, zaposlovanja in s stanovanjsko problematiko. Da bi se mladi bolj učinkovito vključili v vse pore družbenega življenja in odločanja, so državnim voditeljem Danilu Türku, Borutu Pahorju in Pavlu Gantarju v odprtem pismu napisali, kaj pričakujejo od države:
- da bodo vsi pristojni seznanjeni z določilom iz Zakona o javnem interesu v mladinskem sektorju, ki pravi da se uresničevanje tega interesa zagotavlja z vključevanjem mladinskega vidika v strategije, politike ter ukrepe, ki vplivajo na mlade. Kar pomeni, da je treba skorajda vsak ukrep preučiti z vidika vpliva na mlado generacijo in po možnosti upoštevati mnenje predstavnikov mladih;
- da se bodo vsi pristojni resnično angažirali pri pripravi Nacionalnega programa za mladino, pri tem dejansko upoštevali vidik mladih in poskrbeli, da bomo s Programom resnično zadostili razvojnim potrebam mladih in ne le obveznosti na papirju;
- uresničevanje evropskih usmeritev na področju mladine, kot je nedavno sprejeta resolucija Evropska garancija za mlade, ki spodbuja prehod mladih iz izobraževanja na trg dela.
Lani rekordna brezposelnost med mladimi
Brezposelnost med mladimi je lani dosegla rekordno raven. Mednarodna organizacija za delo je objavila podatke, da je bilo med približno 620 milijoni aktivnimi mladimi, starimi med 15 in 24 let, konec lanskega leta kar 81 milijonov brezposelnih. Stopnja brezposelnosti med mladimi se je tako z 11,9 odstotka v letu 2007 lani povzpela kar na 13 odstotkov. S težavnim vstopom na trg dela se spoprijema tudi slovenska mladina. Na republiškem zavodu za zaposlovanje je tako prijavljenih skoraj 13.000 mladih iskalcev zaposlitve, kar pomeni 13,2 odstotka vseh registriranih brezposelnih. Prav tako mladi s posredovanjem zavoda za zaposlovanje na zaposlitev čakajo dlje kot druge kategorije prebivalstva, med iskalci dela pa narašča pa predvsem delež takih z najmanj šesto stopnjo izobrazbe.
Nova zakonodaja krati pravice mladih
Mlada Slovenija - podmladek NSi ob mednarodnemu dnevu mladih opozarja, da se je položaj mladih v Sloveniji v zadnjih letih zelo poslabšal. Posledice finančne in gospodarske krize so prizadele tudi dijake in študente. „Pri tem ne moremo mimo dejstva, da ima vlada neprimeren odnos do mladih, saj predlaga zakone, ki niso v korist mladi populaciji. Velik del zaslug, da se danes vse več mladih sooča s socialno stisko ima tako tudi obstoječa vlada. Mladim se s predlogi zakonov kratijo pravice, priča smo tudi diskriminaciji. Vlada za mlade nima posluha in goji mačehovski odnos,“ zatrjuje predsednik Msi-ja, Jernej Vrtovec. Omenili so predlog zakona o malem delu, ki bo po njihovem finančno prizadel tako študente, dijake kot tudi njihove starše. Velik udarec pa so v letošnjem letu prejeli dijaki tudi s tem, ko jim je ukinjena popolna subvencija za topli dijaški obrok. V MSi-ju omenjajo tudi uredbo Mestne občine Ljubljana, s katero se dijakom in študentom, ki nimajo stalnega bivališča v Ljubljani, MOL ukinja subvencijo za ljubljanski potniški promet.