Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Počitniško potepanje po Tirolskem in romanje v opatijo Stams

| 07.08.2010, 07:43 Matjaž Merljak

Naša župnija Doberdob ima vsako leto daljše župnijsko romanje, ki je običajno združeno še z izletom. Letos smo šli od 28. junija do 2. julija na avstrijsko Tirolsko. Med potjo smo si ogledali čudoviti grad Tratzberg, ki je bil kar 150 let v lasti grofov Enzenbergov in je prav zato tudi ohranjen. Vse dni smo bivali v malem prijaznem mestecu Tarrenz.

Drugi dan smo poromali v cistercijansko opatijo Stams. Lepo oblikovana maša, ki jo je daroval naš župnik Ambrož Kodelja, zanimivi ministrantje, prijazen pater, enkratni barok iz 13. stoletja s čudovitim oltarjem, razkošna dvorana Bernardi, športna gimnazija, obenem še zgodovinska vez opatije z našo Stično, z njo pa je povezana tudi naša župnija, saj je letos pri nas birmoval stiški opat p. Janez Novak - vse to nas je še tesneje duhovno povezalo. Na poti v hotel smo skočili še na griček k Marijini cerkvi pri Locherbodnu, ki se s svojim šilastim zvonikom skoraj dotika neba in daje okolici enkratno podobo.

Naslednje dni smo se povzpeli z gondolo še na Zugspitze, ki je z 2962 metri najvišja gora v Nemčiji. Naši fantje so prišli na »svoj račun«, saj so se tu lahko kepali.

Romanje rojakov iz Doberdoba
Romanje rojakov iz Doberdoba © Marco Peric

V dolini Solden smo obiskali vrh – Hohe Mut (3058 m), tudi tu so se fantje zabavali z ovcami, mi pa smo občudovali vršace, ki so se svetili v soncu. V Otzidorfu je prišel na vrsto Otzijev muzej na prostem. Otzi je bil slavni človek z ledenika Similaum. Po dosedanjem vedenju velja za najstarejšo ledeno mumijo. Našla sta jo nemška turista Erika Simon in njen mož Helmut leta 1991, ko sta bila tu na počitnicah. Takoj sta oblasti obvestila o najdi, misleč, da je mrlič običajni planinec, ki ga je zasul plaz. Pri izkopavanju iz ledu in snega, pri čemer so naredili zelo veliko napak in tudi škode na truplu, so opazili, da to ni navadni ponesrečenec, ampak zaledenela mumija. Nato so delo nadaljevali arheologi. Mumija je imela na sebi oblačilo, kar je arheologom omogočilo, da so ugotovili, kako so ljudje živeli ob koncu neolitika, torej pred 5.000 leti in celo katere rastline so tedaj obstajale v tem predelu, pa tudi kako se je hranil. Zanimivo je, da po mnenju analitikov naj bi bil Otzi ob smrti star 46 let. Umrl pa naj bi zaradi poškodb, ki mu jih je prizadela puščica. Ker je bila najdba samo nekaj metrov stran od meje na italijanski strani, so jo po večletnih razpravah in tožarjenju prenesli v arehološki muzej v Bozen.

Ob tem še ta zanimivost. Letos julija je Erika Simon, najditeljica Otzija, končno dobila tožbo za odkritje te ledene mumije. Najprej so ji oblasti ponudile 500.000 evrov, a se je večkrat pritožila, češ, da je znesek prenizek, sedaj pa ji je sodstvo določilo 175.000 evrov.

Kapelica v Vižintinih
Kapelica v Vižintinih © Marco Peric
Zadnji dan smo obiskali Inssbruck. Z vodičem smo si ogledali mesto, žal je bila katedrala sv. Jakoba zasedena zaradi koncerta, zato nismo videli originalne Cranachove podobe Marije Pomagaj, po kateri je naš Lepold Layer upodobil Brezjansko Marijo. Podobno imamo tudi v župniji Jamlje in jo imenujemo: Marija zavetnica Jamelj. Ob koncu smo se še povzpeli na grič Bergisel, si ogledali skakalnico in kot na dlani imeli pred seboj čudovito mesto, obkroženo z vencem gora in reko Inn.

Imeli smo enkratnega vodiča in tako nam je naše počitniško potepanje z romanjem ostalo nepozabno. Tako je sporočil Marco Peric iz župnije Doberdob. Dodaja še:

V vasi Vižintini, ki spada pod župnijo Jamlje v goriški nadškofiji, imamo madžarsko kapelico, ki je posvečena sv. Benediktu. Obnovljena in posvečena je bila 29. maja lani,ob prisotnosti predsednika madžarske države, predstavnikov cerkvene in civilne oblasti in še zlasti Madžarov, ki so prišli na to slavje. Na god sv. Benedikta se vsako leto zberemo župljani in med drugim tudi molimo za vse, ki so v prvi svetovni vojni padli na našem Krasu. Tako je bilo tudi letos 11. julija, ko je mašno slavje vodil naš župnik Ambrož Kodelja.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...