Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Granda: To je spomenik brezpravja, gospodarske anarhije

Slovenija | 14.08.2010, 11:36

„Ena velika grenkoba je pri tem. Tukaj je bilo zaposlenih ogromno ljudi, sam sem se nekajkrat peljal mimo gradbišča in ti ljudje so delali pozimi, ponoči, podnevi in večinoma ob slabem plačilu ali pa plačila sploh ni“, je odprtje športnega parka Stožice za Radio Ognjišče komentiral profesor Stane Granda.

Gradna je v oddaji Spoznanje več, predsodek manj poudaril, da ga je pretreslo, da ljudje, ki so se udeležili odprtja stadiona skoraj da nimajo socialnega čuta. „Graditi zabavo na račun revščine, na račun krivic, tega pač ne morem sprejeti. Nisem načelno proti temu, vprašanje pa je, če to Slovenci res sedaj potrebujemo,“ je povedal Granda in dodal, da je to „spomenik nekega brezpravja, gospodarske anarhije, kar je v teh težkih gospodarskih časih še toliko bolj pomembno. Lahko se samo vprašamo, koliko ljudi, delavcev iz različnih slovenskih tovarn bi lahko na račun teh stroškov, ki so bili v to vloženi, za katere ne vemo, kdaj se bodo povrnili, živelo.“

V nadaljevanju oddaje je Granda dejal, da je pri nas vrstni red vrednot postavljen na glavo in da stremimo samo k zabavi. „Koliko denarja gre za to zabavo nobenega ne zanima. Ljudje pa ob takšnih cirkusih, ki smo jim bili priča v teh dneh pozabijo na to, kako se bo podražil kruh, ...“, je bil jasen Granda, ki se sprašuje, kakšni so dolgovi do malih podjetnikov. „Človek bi bil zelo vesel, če bil dobil podrobno analizo, koliko je tukaj zadaj dolgov. Pa ne mislim teh dolgov, ki jih bo plačalo mesto ali država ampak koliko je pravzaprav dolgov tem malim, drobnim podjetnikom na katerih sloni slovenska prihodnost.“

Profesor Granda se je dotaknil tudi vpletenosti državnega aparata v gradnjo športnega parka Stožice. „Če pogledamo, da je Dars celo cesto zaprl in je tudi priznal, da jo je zaprl, da nebi kamioni prišli. Potem moram reči: Bog se nas usmili, kam smo pravzaprav zabredli s to gospodarsko anarhijo. S tem smo krajo, neodgovornost, neresnost postavili na oltar domovine, medtem ko človek, delavec ne pomeni nič,“ je dejal Granda in na vprašanje, da je bil datum odprtja določen, temu pa so se morale prilagoditi vse ostale strukture dodal: „Gre za tipično politično investicijo. Spominjam se, kako se je gradila cesta bratstva in enotnosti. Ker je bilo odprtje ceste določeno potem se je delalo ponoči, podnevi, brigade, vojska, zaporniki, celo kmete so ponekod angažirali. Če je bil nek politični cilj potem se je temu moralo vse podrediti.“ Ob sklepu oddaje je Granda izrazil željo, da projekt športnega parka uspe. „Predvsem zaradi tega, da bi ljudje, ki so sedaj do vratu zadolženi vendar prišli do svojega denarja in da bi delo bilo plačano.“

Slovenija, Politika
Maja Morela in Katja Sreš iz Društva ekologi brez meja (photo: ARO) Maja Morela in Katja Sreš iz Društva ekologi brez meja (photo: ARO)

V plastični posodi golaž namesto sladoleda

Letno v Sloveniji nastane več kot 66 tisoč ton odpadkov plastike, od tega tretjina predstavlja embalažo za enkratno uporabo. Globalno letno proizvedemo 380 milijonov ton plastike, pri čemer ...

dr. Ludvik Toplak (photo: Tanja Dominko) dr. Ludvik Toplak (photo: Tanja Dominko)

Naš gost: dr. Ludvik Toplak

Dr. Ludvik Toplak, pravnik in rektor, nekdanji veleposlanik, je v svoji bogati karieri pustil pečat na številnih področjih, vključno z diplomacijo in politiko. Njegovo življenje se je začelo v ...