Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc

Odprtje Slovenskega planinskega muzeja

| 07.08.2010, 08:55 Blaž Lesnik

7. avgusta leta 1895 je Jakob Aljaž postavil stolp na vrhu Triglava in z njim simbolično zaznamoval slovenske gore. 115 let kasneje bomo Slovenci dobili planinski muzej, na katerega smo kot veliki ljubitelji gora in tudi sooblikovalci svetovne alpinistične zgodovine čakali dolgo časa.

Zgodba bo dobila epilog zaradi skupnega sodelovanja devetih partnerjev pri projektu. Dejavna udeležba Planinske zveze Slovenije, Javnega zavoda TNP, Občine Kranjska Gora, PD Dovje-Mojstrana, Gornjesavskega muzeja Jesenice, Ministrstva za kulturo, Službe vlade za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, Ustanove Avgusta Delavca in Slovenskega gorniškega kluba Skala je omogočila uspešno izgradnjo in delovanje muzeja.

Vrednost investicije, to je izgradnja prve faze skupaj z opremo, je 3,2 mio evrov. Občina Kranjska gora je prispevala 2,3 mio evrov, iz Evropskega sklada za regionalni razvoj pa je uspela pridobiti 1,65 mio evrov. Ministrtsvto za kulturo je prispevalo 0,5 milijona, Fundacija Avgust Delavec (v okviru katere so podjetja, planinska društva in posamezniki) pa je zbrala 330.000 evrov.

Predstavitev muzeja na tiskovni konferenci
Predstavitev muzeja na tiskovni konferenci © Blaž Lesnik

Osnova razstave je triglavska muzejska zbirka, ki je bila doslej na ogled v najetih prostorih v neposredni bližini novega muzeja. V muzeju bo na voljo 1200 m2 površin, ki so v mansardi namenjene stalni razstavi, v kletnem občasnim razstavam, knjižnici in prostorom za pedagoške delavnice in depoje ter v pritiličju projekcijski dvorani, informacijski točki TNP, klubski sobi, recepciji s prodajalno spominkov in poslovnim prostorom.

Cilj oblikovalcev razstave je bil ustvariti sodobno razstavo, ki bo sledila oblikovalskim trendom, ki bo informacije podajala prijazno in hkrati zabavno. Razstava je interaktivna.

Muzejska razstava
Muzejska razstava © Blaž Lesnik

Muzejsko pripoved doživljamo skozi lasten vzpon na goro. Bogato filmsko, fotografsko in predmetno gradivo ter interaktivne vsebine so predstavljene v 11 vsebinskih sklopih. Obiskovalci v njih prepoznajo vzroke, načine, zgodovino, nevarnosti in radosti obiskovanja gora in ekstremnega alpinizma. Obiskovalec se lahko udeležuje različnih iger, kjer tekmuje ali posluša različne vsebine, ki so vezane na planinarjenje. Aktivnosti se nagrajujejo z zbiranjem žigov na poti do vrha. ko doseže cilj, dobi nagrado.

Prikaz Velike planine in planšarije
Prikaz Velike planine in planšarije © Blaž Lesnik

Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...