Afrika
Afriške škofovske konference o prihodnosti Cerkve na črni celini
Cerkev po svetu | 27.07.2010, 11:10 Marta Jerebič
V Gani se je danes začelo plenarno zasedanje Zveze škofovskih konferenc Afrike in Madagaskarja, ki obeležuje 40. obletnico svojega delovanja. Udeleženci razpravljajo predvsem o prihodnosti Cerkve v Afriki in o tem, kaj lahko prispevajo k poslanstvu vesoljne Cerkve.
Zveza škofovskih konferenc Afrike in Madagaskarja je nastala leta 1969 ob prvem obisku nekega papeža na črni celini – romanju Pavla VI. v Ugando. Benedikt XVI. jo je obiskal lani, ko je predal delovno gradivo za sinodo škofov za Afriko. Približno 200 udeležencev zasedanja bo na srečanju zato med drugim razpravljalo tudi o sadovih te sinode in papeževega obiska.
Nadškof v ganski prestolnici Gabriel Charles Palmer je v pogovoru za Radio Vatikan povedal, da so doslej veliko prejeli in da lahko sedaj tudi sami veliko prispevajo v poslanstvo vesoljne Cerkve. Med drugim je omenil številne duhovne poklice, ki pa jih na primer v Evropi primanjkuje. O pastoralnih izzivih v prihodnosti pa je dejal:
„Zgraditi moramo semenišča, šole in katoliške univerze za mlade, ki se odločajo za duhovniški ali redovniški poklic, pa tudi za mlade, ki bodo delovali v politiki, družbi in kulturi. Mladim moramo zagotoviti pristno izobrazbo, da bodo potem tudi oni lahko dali svoj prispevek k razvoju Afrike. Drug pastoralni izziv pa je sprava: na nekaterih območjih ni miru, zato si moramo prizadevati, da ga bomo tja prinesli. Vzgajati moramo za spravo, mir in pravičnost,“ je v pogovoru za Radio Vatikan še dejal nadškof v Akri, msgr. Palmer.