Canterburyjska katedrala
Anglikanska Cerkev o škofovskem posvečenju žensk
Cerkev po svetu | 17.07.2010, 12:46 Marta Jerebič
Anglikanska Cerkev je naredila še en korak naprej k škofovskemu posvečevanju žensk. Člani sinode, ki je ta teden zasedala v Yorku v Veliki Britaniji, so namreč na glasovanju znova potrdili odločitev izpred dveh let.
Zakonodajo bodo sedaj najprej predstavili različnim škofijam in jo potem vrnili sinodi v dokončno odobritev. Po mnenju katoliškega opazovalca na tej sinodi, msgr. Andrewa Faleya, škofovskega posvečenja žensk ne bo pred letom 2014, vsekakor pa ta odločitev predstavlja velik korak nazaj v prizadevanju za polno edinost med anglikansko in katoliško Cerkvijo.
Anglikanska Cerkev je s tem glasovanjem pokazala, da se ima vedno bolj za protestantsko, reformirano Cerkev, ki se oddaljuje od katoliške in se je vedno manj pripravljena prilagajati tistim, ki ostajajo povezani s svojimi katoliškimi koreninami, je za italijansko agencijo SIR povedal katoliški opazovalec na sinodi, msgr. Andrew Faley. V pogovoru za Radio Vatikan pa je dejal:
„Način, kako anglikanska Cerkev razpravlja in pripravlja zakonodajo, da bi ženskam našla mesto v škofovski službi, po mojem mnenju spreminja način, kako anglikanska Cerkev samo sebe razume kot Cerkev. To je velik problem za ekumenske odnose. Treba bo sicer počakati na nadaljnjo razpravo v anglikanski Cerkvi, vsekakor pa je za ekumenske odnose to jasen oblak na vidiku.“
Sama anglikanska skupnost je močno razdeljena, saj nekatere župnije oziroma škofije nasprotujejo posvečevanju žensk v Cerkvi. Na ta krizni položaj je papež Benedikt XVI. že pred časom odgovoril z apostolsko konstitucijo, ki anglikanskim duhovnikom in vernim laikom omogoča, da vstopijo v polno občestvo s katoliško Cerkvijo in pri tem ohranijo značilne prvine anglikanske duhovne in liturgične dediščine. To bo na dnevnem redu tudi med septembrskim obiskom Benedikta XVI. v Veliki Britaniji, ko se bodo katoliški škofje srečali s škofi anglikanske Cerkve.
Anglikanska Cerkev bo novembra volila nove člane sinode. Ta organ je pomemben, saj odloča o zakonodaji. Škofije lahko pošljejo le svoje predloge in na proces vplivajo z izbiranjem svojih predstavnikov v sinodo, nimajo pa pravice spreminjati zakonodaje, ko je sprejeta. Od novih članov bo odvisna tudi prihodnost zakonodaje o škofovskem posvečenju žensk, saj bo sinodo lahko sestavljalo veliko več predstavnikov, ki temu nasprotujejo.