Kristjani vse bolj množično iz nekaterih držav
Irak še vedno brez vodstva
Cerkev po svetu | 13.07.2010, 10:19 Marta Jerebič
V Iraku so preložili za danes napovedano sejo parlamenta, na kateri naj bi izvolili novega iraškega premiera. Poslancem namreč ni uspelo doseči dogovora o novi iraški vladi. Po poročanju tujih agencij naj bi se na seji znova zbrali čez nekaj dni, morda celo tednov. Irak je tako že od marca v stanju politične napetosti. O tem je v začetku meseca spregovoril tudi papež Benedikt XVI., ko je sprejel novega iraškega veleposlanika pri Svetem sedežu.
V ospredje je postavil položaj kristjanov ter spoštovanje človekovih pravic, še zlasti pravice do verske svobode in bogočastja. Poudaril je, da morajo muslimani in kristjani bolj okrepiti prizadevanje za mir in spravo.
Iračani so na volitvah 7. marca letos svetu jasno pokazali, da želijo konec nasilja, da so se odločili za pot miru in za harmonično življenje v pravični in pluralni družbi. Sveti oče upa, da bo nova vlada zagotovila bolj stabilen in zedinjen Irak, ter dodal, da bodo izvoljeni politiki morali pokazati veliko poguma in odločnosti, da izpolnijo pričakovaje ljudstva. Papež je pri tem zagotovil podporo in pomoč Svetega sedeža in izpostavil dosedanje odlične diplomatske odnose med državama.
„Prva naloga nove vlade bo zagotovitev varnosti za celotno prebivalstvo, še posebej številnih manjšin,“ je dejal papež in izrazil upanje, da bodo iraški kristjani ostali v domovini svojih prednikov, izseljeni pa se kmalu vrnili.
Čeprav kristjani predstavljajo majhen del iraškega prebivalstva pa po papeževih besedah pomenijo dragocen prispevek k vnovični izgradnji naroda in oživitvi gospodarstva. Pomembno vlogo imajo na izobraževalnem, zdravstvenem in humanitarnem področju.