Trichet razveselil Evropo, Grki in Portugalci nezadovoljni
| 09.07.2010, 13:29
Grški parlament je kljub protestom in splošni stavki dokončno potrdil za mnoge sporno pokojninsko reformo. Ta med drugim zvišuje upokojitveno starost na 65 let, prinaša pa tudi povprečno sedem odstotkov nižje pokojnine.
Ukinitev socialne države?
Grški delavci so že ves čas opozarjali, da jim tovrstne vladne poteze niso všeč in da jih je strah za njihovo prihodnost. Zato so odšli na ulice, kjer se jih je v Atenah in Solunu pred glasovanjem v parlamentu skupaj zbralo približno 17 tisoč. Dejstvo, da se jih je zbralo občutno manj, kot 5. maja, ko jih je na ulice prišlo 50 tisoč priča o tem, da so Grki od pogostih demonstracij proti drastičnim varčevalnim ukrepom njihove vlade vse bolj utrujeni.
Tamkajšnji sindikati vladi očitajo, da pod pretvezo boja proti finančni krizi ukinja socialno državo, a ukrepe – vključno s pokojninsko reformo – od države zahtevata tako Evropska unija kot tudi Mednarodni denarni sklad v zameno za 110 milijard evrov posojil.
Jezni so tudi Portugalci
Proti vladnim varčevalnim ukrepom pa so nastrojeni tudi Portugalci. Tamkajšnja vlada skuša z mešanico višjih davkov in nižjih javnih izdatkov zmanjšati proračunski primanjkljaj. Ta je lani znašal slabih 9 odstotkov in pol in je bil eden najvišjih v Evropski uniji. Z ukrepi naj bi vlada naslednje leto primanjkljaj prepolovila, do leta 2013 pa ga uskladila z zahtevami, ki v območju z evrom znaša največ tri odstotke.
Svetloba na koncu predora
Prvi mož Evropske centralne banke Jean-Claude Trichet pa je medtem povedal, da so kazalci gospodarske rasti v območju evra pozitivni. "Najnovejše informacije so pokazale, da se je okrevanje gospodarstva v območju evra v prvem polletju letošnjega leta nadaljevala. Za naprej pričakujemo, da bo ekonomska rast v evrskem območju zmerna in neenaka." V luči zaskrbljenosti glede morebitne nove recesije v območju evra in širše v svetu, je ta novica več kot dobrodošla. Kljub temu pa, kot je znano, Evropska centralna banka ni spremenila ključne obrestne mere za evrsko območje. Ta tako že leto dni vztraja na zgodovinsko nizki ravni enega odstotka.