Versko preganjanje na Kitajskem
Cerkev po svetu | 09.07.2010, 13:24 Marta Jerebič
Cerkev danes obhaja god 120 kitajskih mučencev. Versko preganjanje je na Kitajskem že zelo dolgo prisotno, zlasti kristjanov, od katerih jih je v preteklem tisočletju za vero umrlo na tisoče. Preganjanje kristjanov je močno prisotno tudi danes.
Agencija Fides poroča, da je bil v sredo na svobodo izpuščen škof Žiguo iz province Habei. Oblasti so ga ugrabile marca lani in mu s tem preprečile, da bi se v Vatikanu udeležil zasedanja o Cerkvi na Kitajskem. 75-letni škof, ki so ga ugrabili in izpustili že večkrat, je na Kitajskem zelo znan zaradi svoje trdnosti v veri in jasnega stališča glede verskega življenja in politike.
1. oktobra 2000 je Janez Pavel II. za svetnike razglasil 120 mož, žena in otrok, ki so dali svoje življenje za vero na Kitajskem med letoma 1648 in 1930. Med mučenci je 87 domačinov in 33 tujih misijonarjev. Večina jih je bila pobitih med uporom tajne kitajske organizacije leta 1900.
Od 33 tujih misijonarjev jih je bila večina duhovnikov in redovnikov, med njimi dominikancev, manjših bratov, jezuitov, salezijancev in frančiškank Marijinih misijonark.
Ena bolj znanih domačih mučenk je bila 14-letna Ana Wang, ki so jo ubili med uporom tajne kitajske organizacije, ker ni hotela odstopiti od vere. Junaško se je zoperstavila grožnjam svojih mučiteljev in prav takrat, ko naj bi jo obglavili, je vsa žareča zatrdila: „Vrata nebes so odprta za vse“ in trikrat ponovila Jezusovo ime.
Nek drug mučenec je bil 18-letni Chi Zhuzi, ki se je pripravljal na prejem zakramenta svetega krsta, ko so ga nekega večera ujeli na cesti in mu ukazali, naj časti malike. Tega ni hotel in je razkril, da veruje v Kristusa. Odsekali so mu desno roko in ga mučili, on pa vere ni zatajil, ampak je svojim ugrabiteljem neustrašno povedal, preden so mu odrli kožo: „Vsak košček mojega mesa, vsaka kapljica moje krvi vam bo povedala, da sem kristjan.“
Prvi domači duhovnik, ki je postal mučenec, je bil Avguštin Zhao Rong. Rodil se je leta 1746 in je bil eden izmed vojakov, ki so v mučeništvo v Pekingu spremljali škofa Janeza Gabrijela Taurina Dufresseja. Škofovo pričevanje ga je vodilo, da je pri 30 letih zaprosil za krst. Čez pet let je bil posvečen v duhovnika in mučen leta 1815.
Med mašo ob kanonizaciji se je papež Janez Pavel II. zahvalil Bogu, da je blagoslovil Cerkev z junaškim pričevanjem 120 mučencev, ki jih je imenoval zgled poguma in stanovitnosti za nas vse.