Bodo prepovedali križe v italijanskih šolah?
| 30.06.2010, 23:45
V Strasbourgu že ves dan poteka razprava o tem, ali je zakonito obesiti križ v italijanskih šolah. Prvi je spregovoril odvetnik gospe, ki je zahtevala odstranitev križev. Poudaril je, da so tudi na italijanskem vrhovnem sodišču odstranili križe, in zahteval nevtralnost.
Predstavnik italijanske vlade, ki je nasprotovala odločbi omenjenega sodišča iz 3. novembra je bil odvetnik Lettieri. Takrat je namreč omenjeno sodišče prepovedalo križe v javnih šolah. V tem primeru so po njegovih besedah versko svobodo dosegli s tem, da so zanikali posameznikovo versko svobodo. Poudaril pa je tudi, da v omenjenem primeru ne gre za kršenje človekovih pravic. Otroci omenjene gospe namreč niso bili izpostavljeni nobeni obliki verskega nasilja ali indoktrinacije. Po njegovem mnenju gre bolj za to, da želijo vsem evropskih državam vsiliti miselnost, da je religija nekaj tujega v življenju države.
Simboli pomembni za demokracijo
Profesor prava na New yorški univerzi Joseph Weiler, sicer po narodnosti Jud, je zastopal Armenijo, Bolgarijo, Ciper, Grčijo, Litvo, Malto, Rusijo in San Marino - države, ki zagovarjajo stališče Italije. Po njegovih besedah je država s svojimi simboli pomembna za demokracijo. Mnogi med njimi izhajajo iz naše zgodovine in med njimi je tudi križ, je poudaril. „Francija s križi na stenah, ne bi bila več Francija“, je dejal Weiler, „prav tako pa tudi Italija brez križev ne bi bila več Italija.“ Navedel je tudi mnoge evropske primere, med njimi Veliko Britanijo, ki ima križ v državni zastavi. Evropa ima namreč za seboj zgodovino pluralnosti in strpnosti, je še dodal Weiler.
Hrvaški škofje pa so med razpravo poslali svojo pisno izjavo. V njej so zapisali, da prisotnost krščanskih verskih simbolov ne izključuje nikogar, še posebej križ, ki izraža verska čustva kristjanov vseh veroizpovedi.