Sklep leta duhovnikov
Slovesen sklep Leta duhovnikov
Papež in Sveti sedež | 11.06.2010, 19:08 Marta Jerebič
Ob današnjem prazniku Srca Jezusovega smo sklenili Leto duhovnikov. Na trgu sv. Petra v Vatikanu je papež Benedikt XVI. daroval slovesno sveto mašo, med katero je svetega Janeza Vianeja razglasil za zavetnika vseh duhovnikov.
Duhovništvo po besedah svetega očeta ni uradovanje, ampak zakrament. Duhovnik lahko naredi nekaj, kar nihče drug ne more: v Jezusovem imenu odpušča grehe, po njegovih rokah pa v kruhu in vinu postane navzoč Kristus sam. „Bog uporabi ubogega človeka, da preko njega pride do ljudi in deluje v njihovo dobro“, je dejal papež. Kljub temu, da Bog pozna naše šibkosti, pa vendarle verjame, da so ljudje sposobni izpolniti njegovo nalogo. Ta Božja drznost, ki se skriva v besedi duhovništvo, je po papeževih besedah res nekaj velikega.
Papež tudi o zlorabah
Ob tem pa se sveti oče ni izognil škandalom zaradi spolnih zlorab s strani nekaterih duhovnikov. „Lahko bi pričakovali, da sovražniku ta nov sijaj duhovništva ne bo všeč; bolj bi mu bilo všeč, če bi izginilo, ker bi tako konec koncev Boga izrinili iz sveta“, je dejal sveti oče. Tako se je zgodilo, da so prav v letu veselja zaradi zakramenta duhovništva na dan prišli grehi duhovnikov, še posebej zlorabe otrok, v katerih duhovništvo kot izraz skrbnega Boga do človeka, dobi povsem nasproten obraz. Papež je pri tem poudaril, da neprestano Boga in žrtve prosi za odpuščanje, hkrati pa je obljubil, da bodo storili vse, da se te zlorabe ne bodo več dogajale. Še posebej se je zavzel za pozorno vzgojo kandidatov za duhovništvo in spremljanje duhovnikov na njihovi poti.
Ljubezen ni v tem, da vse pustimoSicer pa je papež še poudaril, da naj bi Cerkev uporabljala pastirsko palico, s katero brani vero pred ponaredki in tokovi, ki prinašajo le zmedo. Prav uporaba palice je lahko v služenju ljubezni, je dejal papež. Ljubezen namreč ni v tem, da dopuščamo obnašanja, ki niso vredna duhovniškega življenja. Ljubezen tudi ni v tem, da pustimo širjenje herezij, potvarjanja in razkroj vere, kot da bi se jo mi sami izmislili; kot da ne bi bila več božji dar, dragocen biser, ki ne pustimo, da nam iztrgajo iz rok, je dejal sveti oče. Hkrati pa mora palica po besedah svetega očeta spet postati simbol, ki pomaga ljudem, da bodo na težkih življenjskih poteh sledili Gospodu.