X. Vseslovensko srečanje v DZ-ju
| 24.06.2010, 08:25 Matjaž Merljak
V državnem zboru v Ljubljani bo v četrtek, 1. julija 2010, potekalo tradicionalno Vseslovensko srečanje, tokrat bo že deseto po vrsti. Pripravlja ga Komisija za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Njen predsednik Miro Petek nam je predstavil pomen in program srečanja.
Že po tradiciji se rojaki v Državnem zboru zberejo v začetku meseca julija. V Hramu demokracije se zberejo vsako leto tako zamejci kot izseljenci z vsega sveta, pride jih okoli dvesto. Obravnavajo precej različne teme, v preteklosti so potekale tudi različne delavnice. Letos, ko bo srečanje jubilejno, bo potekalo v veliki dvorani in ima naslov Skupni slovenski kulturni, gospodarski in znanstveni prostor: realnost ali utopija?. Namenoma je naslov zelo širok in dopušča široko razpravo. Poslanec Miro Petek je dejal: „Slovenski kulturni prostor že živi, uveljaviti moramo še znanstveni in gospodarski prostor.“
Na srečanju so ponavadi tudi vabljeni govorci.
Letos bodo to mag. Martina Piko Rustia s Slovenskega narodopisnega inštituta Urban Jarnik iz Celovca, Florjan Ausen iz Slovenian Media House iz Avstralije in izr. prof. dr. Jernej Zupančič iz oddelka za geografijo filozofske fakultete v Ljubljani. Zbrane bosta pozdravila tudi predsednik državnega zbora in minister za Slovence po svetu. Ob jubileju so pripravili tudi zbornik in ga naslovili Prvih deset let, v katerem so zbrani prispevki in uvodni referati z teh letih.
Sadovi dosedanjih srečanj.
Rojaki so na minulih srečanjih lahko spregovorili o svojih pričakovanjih do Republike Slovenije, predstavili so svoje težave, ideje, probleme. Napredek je opazen v Slovenji, saj smo v minulem mandatu dobili krovni zakon, počasnejši premiki pa so v zamejstvu. „Biti moramo zelo potrpežljivi. Po ratificirani Lizbonski pogodbi bo Slovenija morala spremeniti retoriko in bolj odločno zahtevati uresničevanje pravic manjšin zunaj Slovenije,“ je dejal Miro Petek in nadaljeval: „Pri izseljenstvu vsa leta opažamo veliki pritisk na asimilacijo, ki je je več kot integracije. Stalno vzdržujemo stik z organiziranimi skupnostmi rojakov, kakor tudi tistimi, ki so razpršeni - to so znanstveniki, vrhunski strokovnjaki in gospodarstveniki.“